Indykator klawiszy – Ubuntu

Ostatnio miałem okazję dostać bezprzewodową klawiaturę. Z radości, nie zwlekając, od razu podłączyłem ją pod moją machinę i rozpocząłem testy. Na początku niestety nie byłem zbytnio zadowolony, gdyż występowały tzw. „lagi”, czyli opóźnienia. Jednak manewrując odbiornikiem w końcu znalazłem takie miejsce dla niego, w którym wszystko było ok. Jednak pojawił się drugi problem. Na klawiaturze nie ma diod, które sygnalizują aktywność takich klawiszy jak Num Lock, Caps Lock oraz Scroll Lock, gdyż znajdują się na odbiorniku. Żeby tego było mało, odbiornik jest tak ustawiony, że aby sprawdzić, który owy klawisz jest aktywny, musiałbym się nieźle gimnastykować. Z pomocą przyszedł mi program, a w zasadzie panel o nazwie indicator-keylock.

Wykrywa on, które klawisz są aktywne i wyświetla w postaci chmurki oraz odpowiednim wskaźnikiem o tym. Dla mnie, rozwiązanie zbaweinne. Pokaże, jak zainstalować owy panel pod systemem Ubuntu.

1. Uruchamiamy terminal i wpisujemy:

sudo add-apt-repository ppa:tsbarnes/indicator-keylock
sudo apt-get update
sudo apt-get install indicator-keylock

2. Po instalacji naciskamy kombinację klawiszy ALT + F2 i wpisujemy indicator-keylock.

Na panelu pojawi się nowa ikona:

3. Dodatkowo, aby panel ładnie na się komponował z całym wyglądem systemu, instalujemy odpowiednie skórki dla niego, które będą automatycznie dostosowywane do aktualnie wyglądającego systemu:

sudo apt-get install indicator-keylock-ubuntu-mono indicator-keylock-humanity indicator-keylock-elementary

U mnie efekt końcowy wygląda tak.