Proste udostępnianie plików – Ubuntu 10.04 i 10.10

W domu coraz częściej się spotyka więcej niż jeden komputer. Jeżeli chcemy kopiować pliki z jednej maszyny na drugą, to zamiast latać z pendrivem, warto utworzyć udziały sieciowe. Pokaże, jak udostępnić folder w sieci oraz jak łączyć się z tym udziałem.

1.Komponentem, odpowiedzialnym za udostępnianie plików w Linuksie jest Samba. Domyślnie nie jest ona instalowana wraz z systemem, ale to nic nie szkodzi. Klikamy na Miejsca i w chodzimy w katalog domowy.

2.Powinien się znajdować folder o nazwie Publiczny. Jego udostępnimy w sieci. Klikamy prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy właściwości.

3.W oknie dialogowym klikamy na zakładkę Udostępnij i zaznaczymy „ptaszka” przy opcji Udostępnianie tego katalogu.

4.Z tej racji, że w systemie nie ma Samby, system upomni się o jej instalację.

5.Nie pozostaje nam nic innego, jak ją tylko zainstalować.

6.Po instalacji będzie wymagane odnowienie sesji.

7.Po instalacji możemy już się zabrać za właściwe udostępnianie katalogu w sieci. Wchodzimy jeszcze raz w opcję udostępnianie folderu i jako nazwę podajmy np. Ubu_net. Aby użytkownicy mogli zapisywać w tym, katalogu pliki, zaznaczymy jeszcze opcje Zezwolenie na zapis innym w tym katalogu. Z tej racji, że udostępniamy katalog w sieci domowej, nie potrzebujemy bardzo restrykcyjnych wymagań w stosunku do dostępu. W takim wypadku zaznaczymy opcję również przy Dostęp dla gości.

W ten sposób, aby wejść do katalogu, nie będziemy musieli podawać ani nazwy usera ani hasła.

8.Teraz jak łączyć się z danym udziałem. Na drugim komputerze klikamy na Miejsca i Połącz z serwerem…

9.Z rozwijanego menu wybieramy Udział Windows i w polu serwer wpisujemy nazwę komputera, z którym chcemy się połączyć.

10.Po chwili naszym oczom ukażą się wszystkie udziały sieciowe dostępne na tym komputerze. Teraz wystarczy wejść w folder i możemy kopiować pliki.

UWAGA !!! Ze względu na zabezpieczenia, pliki, które znajdują się na fizycznej maszynie w udostępnionym folderze, nie mogą być edytowane. Należy je skopiować do innego folderu.