Ty też możesz więcej widzieć – zmiana tożsamości przeglądarki

Uwaga !!! Wpis ma charakter bardziej teoretyczny niż praktyczny.

Pewnie każdy z Was słyszał o robotach Google, które indeksują strony oraz o nagłówkach User Agent. Jak nie, to trochę o tym opowiem.

Robot Google, inaczej zwany googlebot, to robot, który przeszukuje zawartość stron internetowych oraz indeksuje je. Ma on niekiedy dostęp do całej witryny. Widzi te elementy, które zwykle są ukryte przez normalny użytkownikiem. Zaś User Agent są to nagłówki, które pomagają serwisom internetowym zidentyfikować program kliencki. Często widzi się na różnych forach oraz w systemach komentarzy, że dany użytkownik pisze z tego systemu i z takiej przeglądarki. To dzięki tym nagłówkom można rozpoznać wersję systemu oraz przeglądarkę.

A co by było, gdyby tak zmienić zawartość nagłówka User Agent ? Zmienimy tym samym tożsamość klienta, w tym przypadku przeglądarki. Sprawdźmy więc, jak serwisy internetowe będą reagowały na przeglądarkę, która będzie się przedstawiała jako GoogleBot.

Zmieniamy nagłówki User Agent.

Na początku musimy zmienić nagłówki User Agent. W każdej przeglądarce robi się to inaczej.

Firefox

W pasku adresu wpisujemy:

about:config

Następnie szukamy wartości:

general.useragent.extra.firefox

klikamy na nią dwukrotnie i w pole wpisujemy:

Googlebot 2.1

Klikamy na Ok, zamykamy i ponownie uruchamiamy komputer.

Opera

W pasku adres wpisujemy:

opera:config#ISP|Id

i naciskamy Enter. Ten wpis przeniesie nas automatycznie do odpowiedniej wartości i w pole wpisujemy:

googlebot/2.1

Internet Explorer

Klika na Start, Uruchom i wpisujemy polecenie:

regedit

Następnie odnajdujemy klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\5.0\User Agent

Jeżeli klucz nie istnieje, to trzeba go utworzyć. Nie będę pisał jak się to robi, bo to za proste.

W tej lokalizacji powinna być wartość (Domyślna), a jej typ to REG_SZ. Klikamy na nią dwukrotnie i w pole Dane wartości wpisujemy:

Googlebot/2.1 (+http://www.googlebot.com/bot.html)

Chrome

Niestety Chrome nie mam zainstalowane na Windows-ie, a na Linuksie nie wiem jak zmienić ten parametr, więc posłużę się gotowcem.

Gotowiec

Jak to działa ?

Teraz pokaże Wam parę screenów, jak to mniej więcej wygląda po modyfikacjach. W przeglądarce Google Chrome widzimy strony „oryginalne”, zaś przeglądarka Firefox widziana jest jako Google Bot.

Forum Gamemaniak.pl

Oryginalna strona

Jak bot widzi stronę.

W oczy rzucają nam się trzy różnice. Pierwsza to widzimy pasek, informujący, że nie jesteśmy zarejestrowani. W Firefox-ie tego już nie ma.

Druga to taka, że jako bot mamy nawet uprawnienia do dodawania nowych wątków oraz do odpowiadania na już istniejące, ale cóż z tego, iż bot nie ma dostępu do przycisku Nowy wątek. Gdyby jednak miał, to byłoby ciekawie.

Trzecia to ta, że na Firefox-ie jesteśmy widziani jako Google Bot, zaś na Chrome jako gość. Ale to chyba normalne.

Forum dobreprogramy.

Bot nie może się zalogować ani zarejestrować

Brak shoutbox’a

Shoutbox jest, ale bot nie ma prawa do głosu.

Tutaj zaś mamy bardzo widoczne zmiany. Bot nie może się zalogować ani zarejestrować, ale za to widzi shoutbox, co zwykłemu niezarejestrowanemu użytkownikowi nie jest dane.

Podsumowanie

Jak widzimy, wpis praktycznie czysto teoretyczny. (nie lubię takich, ale i takie są potrzebne). Nie pokazywałem, jak szerzej można ten myk wykorzystać, bo bym poszedł siedzieć. Jak chcecie, róbcie na własne ryzyko.