Tworzenie dysków wirtualnych na zasobie sieciowym w VirtualBox

Ostatnio postanowiłem tworzyć maszyny wirtualne na zasobie sieciowym. Posiadam serwer, sporo wolnego miejsca, więc czemu tego nie wykorzystać. Jednak podczas standardowego tworzenia maszyny wirtualnej program zwracał tego typu błąd:

Myślałem, że to coś z zasobem jest nie tak, ale okazało się, że program nie da rady w taki sposób utworzyć wirtualnego dysku na zasobie sieciowym. No dobra. Spróbuję utworzyć go lokalnie, a potem przekopiuje i spróbuje podłączyć. Przy tej próbie zaś program wywalił taki błąd:

Dopiero po około godzinie kombinowania z pomocą przyszła konsola.

Pokaże, jak utworzyć, przekopiować i podpiąć wirtualny dysk, który znajduje się na zasobie sieciowym.

Tworzymy wirtualny dysk.

Na początku będziemy musieli stworzyć wirtualny dysk za pomocą terminala. To nie będzie nic strasznego. Odpalamy terminal i wpisujemy:

vboxmanage

Pokaże nam się lista wszystkich dostępnych opcji wraz z flagami jakie to polecenie oferuje. Nas dzisiaj interesować będzie polecenie createhd. Ja utworzę wirtualny dysk w katalogu Dokumenty, więc muszę wpisać:

cd /home/morfeusz/Dokumenty

Jesteśmy na miejscu. Zakładam, że tworzę wirtualny dysk o nazwie Fedora, który będzie miał rozmiar 20 GB. Wydajemy więc polecenie:

vboxmanage createhd --filename Fedora.vdi --size 20000

Co oznaczają kolejne polecenia:

createhd – polecenie tworzy wirtualny dysk

–filename .vdi – flaga, która nazywa plik

–size – ustala rozmiar wirtualnego dysku (podajemy w MB)

Tutaj mała uwaga przy podawaniu pojemności. Jeżeli podamy rozmiar 20000 MB czyli 20 GB, to wirtualny dysk nie będzie miał tej pojemności. Realna pojemność będzie wynosiła około 19,53 GB. Jest to spowodowane tym, że w konsoli podajemy wartość w systemie dziesiętnym, zaś system określa rozmiar pliku na podstawie systemu dwójkowego.

Za pomocą tego polecenia tworzymy dysk o dynamicznie rozszerzanym obszarze, więc proszę się nie zdziwić, że początkowy jego rozmiar będzie wynosił kilka KB.

Podpinamy dysk pod wirtualną maszynę.

Mamy dysk, mamy go przekopiowany, teraz musimy utworzyć wirtualną maszynę i podpiąć dysk.

Na początku uruchamiamy VirtualBox-a i w jego głównym oknie klikamy na przycisk Nowa.

Pojawi nam się kreator.

W kolejnym oknie nadajemy nazwę wirtualnej maszynie. Niech będzie to np. Fedora.

Przydzielamy odpowiednią ilość pamięci RAM.

Przyszła pora na nasz ukochany dysk.

Zaznaczamy opcję Użyj istniejącego dysku twardego i klikamy na ikonę folderu.

Teraz musimy włączyć wyświetlanie ukrytych plików i folderów. Aby to zrobić, klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Wyświetlanie ukrytych plików.

Przechodzimy teraz do następujących folderów:

-katalog domowy, czyli u mnie morfeusz
-folder .gvfs (w tym folderze pojawiają się wszystkie zamontowane udziały sieciowe)
-odpowiedni udział sieciowy
-dysk wirtualny, który się na nim znajduje

Klikamy na otwórz i w pasku pojawi nam się nazwa dysku oraz jego rozmiar.

Gdy przejdziemy do końca tego procesu i zamkniemy kreator, to zobaczymy, że nic się nam nie wysypie, tylko dysk zostanie ładnie zamontowany.

Uwaga!!! Taki dysk wirtualny, który znajduje się na zasobie sieciowym nie może być przenoszony, nie może być zmieniana jego nazwa itd. Jeżeli zmienimy jego nazwę i będziemy chcieli ponownie go zamontować, to aplikacja pokaże nam błąd informujący o tym, że wartość UUID się nie zgadza.

To co zrobić, aby można było taki dysk przenieś ? Z pomocą przyjdzie nam klonowanie. Klonowania jeszcze nie robiłem, ale za niedługi czas czeka mnie to, więc na pewno podzielę się doświadczeniem.