Htop – śledź obciążenie systemu w czasie rzeczywistym

Po powrocie z wigilii paschalnej (chrześcijanie będą wiedzieli o co chodzi) zasiadłem przed komputerem poszperać coś w sieci. Czytając wątek o zbytnim grzaniu się laptopa, jeden użytkownik zarzucił programem htop. Powiesz szerze, nie wiedziałem co to jest.

Oczywiście zaraz miałem robotę dla Google i wyczytałem, że jest to rozbudowana wersja top-a – aplikacji do monitorowania systemu. Na screenach był pokazany, nawet przypadł mi do gustu. Wbiłem na mój serwer, zainstalowałem i powiem szczerze, zakochałem się.

Same superlatywy

Moją uwagę zaraz przykuły słupki pokazujące aktualne obciążenie procesora oraz wykorzystanie RAM-u. Niekiedy jak coś testuje lub po prostu serwer chodzi kilka dni, to warto looknąć jak mają się zasoby serwera. Druga sprawa to bardzo ładnie uwidocznione są aktualnie uruchomione procesy. Żeby tego było mało, możemy te procesy wyświetlić jako drzewo.

Kolejna sprawa to bardzo łatwe zarządzanie procesami. Możemy obniżyć priorytet, możemy go zwiększyć, zabić dany proces. Te wszystkie operacje wykonujemy praktycznie poprzez naciśnięcie jednego klawisza na klawiaturze. Możemy też posortować procesy wedle określonego kryterium. Ja aktualnie mam według obciążenia procesora.

Szeroka gama konfiguracyjna

Program posiada również szeroki wachlarz opcji konfiguracyjnych.

Możemy dodawać kolejne słupki, które będą odświeżane w czasie rzeczywistym, możemy wstawić dodatkowe kolumny, zmienić wygląd. Jak na program tego typu, jeszcze w wersji konsolowej, to naprawdę dużo.

Podsumowanie

Szczerze powiem, nie spodziewałem się, że program będzie oferował aż tyle. Od dziś już na zawsze będzie towarzyszył mojemu serwerowi.

P.S Aby zainstalować aplikację, należy wydać polecenie aptitude install htop