Konto roota w Windows 7

Pewnie wszyscy pamiętają czasy systemu Windows XP, na którym to każdy pracował na koncie Administratora i nie przejmował się niczym. Od Visty Microsoft wprowadził coś takiego jak UAC (kontrola konta użytkownika), które „ma ograniczać nam prawa administratora na koncie administratora”. Z UAC się każdy spotkał, kto kiedykolwiek używał systemu Windows Vista lub Windows 7.

Mnie jednak takie okienko z wyborem Tak lub Nie za bardzo nie przekonywuje. Na co dzień korzystam z Linuksa, i tam, aby cokolwiek zmienić w ustawieniach systemu potrzeba uprawnień roota, czyli super użytkownika. Można by zrobić podobnie w systemie Windows. Tworzymy konto Administratora, następnie degradujemy swoje uprawnienia do poziomu zwykłego użytkownika i zamiast okienka tak nie będzie pojawiał nam się monit o podanie hasła admina.

Wskazówka dotyczy systemów z rodziny Windows 7 oraz Windows Vista

Tworzymy konto roota

Klikamy na Start i wybieramy Panel sterowania. W nowym oknie zmieniamy widok na duże ikony

i wybieramy Narzędzia Administracyjne.

W kolejnym oknie interesuje nas ikona Zarządzanie komputerem.

Klikamy na nią dwukrotnie.

Jeżeli pojawi się monit o wymagane uprawnienia administratora, to klikamy na Tak.

Naszym oczom ukaże się nowe okno.

Po lewej stronie rozwijamy listę Użytkownicy i grupy lokalne i wybieramy Użytkownicy.

W centralnej części okna pojawi nam się lista wszystkich użytkowników, którzy aktualnie są dodani. Teraz dodamy konto roota. Klikamy prawym przyciskiem myszy na puste pole i z menu wybieramy Nowy użytkownik.

Teraz w oknie wypełniamy następujące pola:

Nazwa użytkownika: root

Pełna nazwa użytkownika: root

Opis: Konto super użytkownika z wszelkimi prawami administracyjnymi

Hasło: wpisujemy hasło, które powinno być dość długie i zawierać sporą kombinację liter oraz cyfr ale jednocześnie żeby było łatwe do zapamiętania

W opcjach odznaczamy Użytkownik musi zmienić hasło przy następnym logowaniu a zaznaczamy Hasło nigdy nie wygada. Całość powinna wyglądać tak:

Klikamy na Utwórz. Nowy użytkownik pojawi się nam na liście.

Teraz klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy Właściwości.

W nowym oknie przechodzimy do zakładki Członek grupy. Domyślnie nowe konto jest od razu dodawane do grupy Użytkownicy. My jednak chcemy, aby był on administratorem. W tym celu zaznaczony grupę userów i klikamy na Usuń.

Mamy teraz czystą listę. Klikamy w tym samym oknie na przycisk Dodaj. W nowym oknie w polu Wprowadź nazwy obiektów do wybrania wpisujemy Administratorzy i klikamy na Sprawdź nazwy. Powinno nam się pojawić coś takiego:

Jeżeli zaś pojawi się nam takie okno:

to znaczy, że gdzieś popełniliśmy literówkę.

Jeżeli wszystko wychodzi nam pozytywnie to klikamy na OK. Nowy użytkownik został dodany do grupy Administratorzy.

Aby zatwierdzić zmiany, klikamy na OK.

Degradacja własnych uprawnień

Teraz jeżeli mamy już konto roota, to musimy zdegradować sobie uprawnienia do zwykłego użytkownika.

Klikamy prawym przyciskiem myszy na swoje konto i z menu wybieramy Właściwości. W znanym już nam oknie przechodzimy do zakładki Członek grupy i usuwamy wszystkie grupy oprócz HomeUsers. Ma pozostać coś takiego:

Klikamy na Dodaj i wpisujemy Użytkownicy oraz klikamy na Sprawdź nazwy. Jeżeli nie wywali nam dodatkowego okna, to klikamy na Ok.

Mamy coś takiego:

I o takie coś nam chodziło. Klikamy na OK. Teraz pozamykajmy wszystkie okna i się wylogujmy.

W ekranie logowania widnieją dwa konta – nasz do normalnej pracy i konto roota.

Ukrywanie konta roota

Niestety w Windows 7 nie jest możliwe ukrycie konta użytkownika. To znaczy jest, ale ukryte = wyłączenie. A jeżeli wyłączymy jedyne konto Administratora, to może być nieciekawie. Jednak jeżeli tylko my korzystamy z komputera, to możemy tak zrobić, abyśmy byli automatycznie logowani na nasze konto razem z hasłem.

Ta porada nie sprawdzi się, gdy z komputera korzysta kilka osób i każde posiada własne konto użytkownika.

Naciskamy kombinację klawisz Logo Windows + R i wpisujemy polecenie control userpasswords2 i naciskamy Enter.

Zamiast okienka UAC pojawi nam się coś takiego:

To jest efekt naszej pracy. Jeżeli nie podamy hasła do roota, system nie puści nas dalej. Wpisujemy zatem hasło i naciskamy Enter

Pojawi się nam nowe okno, w którym odznaczamy opcję:

Klikamy na OK.

Teraz zostaniemy zapytani na jakie konto system ma się automatycznie logować. NIE WPISYWAĆ POD KARĄ ŚMIERCI KONTA ROOT. Wpisujemy wytyczne do naszego codziennego konta i klikamy na OK.

Od tej pory system będzie automatycznie logował się na konto z ograniczeniami, zaś nad nami będzie czuwać konto roota.

Jeżeli na komputerze występuje więcej używanych kont użytkowników, to należy je wszystkie zdegradować do poziomu użytkowników.
Jeżeli na komputerze jest więcej używanych kont użytkowników, wtedy konto roota będzie widoczne. Należy raz na zawsze zapamiętać, aby nigdy nie logować się na owe konto. Konto roota umożliwia nam wykonywanie administratorskich operacji z poziomu zwykłego użytkownika a nie służy do codziennej pracy.