Windows Thin PC – przegląd systemu

Premiera Windows Thin PC odbyła się bez większego rozgłosu. Mówiąc wprost, premierowego show nie było. Szczerze nie dziwię się, bo po co wydawać kasę na promowanie systemu skoro jest przeznaczony dla wąskiego pasma odbiorców. Windows Thin PC to taka mieszanka wszystkich wersji Windows 7 + odrobina Windows Server 2008. Zobaczmy, co z tego wyszło.

Instalacja i pierwsze wrażenia

Wygląd instalatora, przebieg instalacji jest dokładnie taki sam jak w Windows 7. W dwóch miejscach zmienia się tylko tapeta instalatora. Podczas pracy instalatora możemy spokojnie usiąść w fotelu, lekkie zdenerwowanie przyjdzie dopiero podczas pierwszego startu systemu. Po tych wszystkich rozruchach, gdy ładuje się okno dodawania pierwszego użytkownika system dostaje ścinki na ekranie ładowania. U mnie bezruch był około 5 minut. System stanął i koniec. Dopiero po tych 5 minutach Thin PC odzyskał świadomość i ukazał się ekran dodawania użytkownika. Po dodaniu pierwsza konfiguracja przebiegła bardzie szybko i moim oczom ukazał się pulpit świeżo zainstalowanego Windows Thin PC.


Kliknij, aby powiększyć

System instalowany był na maszynie wirtualnej, która posiadała 1200 MB RAM-u. Sprawdziłem ile bierze czysty system i… nie mogłem wyjść z podziwu:


Kliknij, aby powiększyć

Normalne szok. Dobra, pozytywne wrażenie zrobione. Teraz trzeba sprawdzić ile zajmuje miejsca na HDD. Tutaj już spadłem z krzesła:


Kliknij, aby powiększyć

Patrząc na te wartości czułem się, jakby zainstalował system Windows XP, ale w ubraniu Windows 7. No brawo. Jak się chce zoptymalizować system to się da.
Około 4 godziny po premierze wywaliło pierwsze aktualizacje:


Kliknij, aby powiększyć

Ok. Zainstalujmy je. Nie jest ich wiele, ale i tak po ich instalacji wymagany jest ponowny rozruch. No niech mu będzie. Reboot i nagle zobaczyłem pierwsze zmiany:


Kliknij, aby powiększyć

Hm… Inna tapeta podczas zamykania, inna podczas otwierania ? Zobaczymy co się stanie. Po uruchomieniu systemu nagle zmieniła się tapeta powitalna:


Kliknij, aby powiększyć

Popatrzyłem na ten ekran i przeleciała mi taka myśl. Czy panowie z Redmond, szlifując system nie zapomnieli czasem o tym szczególe ? Być może programista, który miał za zadanie zmienić tapetę zachorował. Powiecie, że się czepiam. Tak, czepiam się i będę się czepiał, bo jak już coś robimy, to róbmy dokładnie i porządnie do samego końca.
Ok. System wstał bez żadnych problemów.

Zestaw aplikacji

Już po samym rozmiarze instalatora widać, że jest to system odchudzony. Co zostało usunięte ? To może powiem, co pozostało, bo będzie szybciej. Z takich ważniejszych rzeczy to:

AppLocker
RemoteFX
Filtry zapisu
BitLocker
RDP
NFS

Podstawowe narzędzia administracyjne (Defragmentator, przywracanie systemu).

Dodano:

Konsolę Scan Management
SUA – Subsystem for UNIX-based Applications (domyślnie nie instalowane z systemem)
Connection Manager Administrator Kit

a resztę rzeczy typu DVD Maker, Windows Live narzędzie wycinanie, żółte karteczki, wszelakie kobyły nie są instalowane. Nawet Windows Defendera nie znajdziemy.


Kliknij, aby powiększyć

Dodatkowo zamiast IE9 znajdziemy IE8. Sugerowano się tym, ze IE8 podczas korzystania bierze mniej zasobów od IE9. Co ciekawe, aby posiadać IE9 należy je zainstalować ręcznie. Nie znajdziemy go w automatycznych aktualizacjach.
Windows Thin PC jest już domyślnie zintegrowany z dodatkiem Service Pack 1


Kliknij, aby powiększyć

oraz system jest wydawany tylko w wersji 32-bitowej. Według mnie dobry krok, skoro system dedykowany jest na słabsze maszyny i jako cienki klient.

Co pod maską

Windows Thin PC, jak dla mnie na początku jest dziwnie skonfigurowany. Jesteśmy administratorami na swoim komputerze


Kliknij, aby powiększyć

a gdy chcemy włączyć lub wyłączyć określone funkcje systemu Windows to pokazuje się nam taki komunikat:


Kliknij, aby powiększyć

Skoro ta wersja systemu Windows przeznaczona jest głównie dla przedsiębiorstw dużych i małych, to i tak najpierw przejdzie ona przez ręce administratora, który już odpowiednio ją skonfiguruje. Najlepiej byłoby, aby system miał wszystko poustawiane domyślnie wedle Windows 7.

Klient NFS

W tym systemie znajdziemy klienta NFS. Szczerze nie spowiedziałem się, że Microsoft umieści tą usługę. Pomoc do niej jest schludnie napisana


Kliknij, aby powiększyć

polecenia są ładnie wytłumaczone, składnia również.

Scan Management

Kolejna nowość, tym razem zaczerpnięta z Windows Server 2008 R2 to Scan Management.


Kliknij, aby powiększyć

Konsola pomaga w zautomatyzowaniu przepływu dokumentów w sieci, pozwala monitorować stan skanerów sieciowych i wiele jeszcze innych rzeczy. Niestety nie testowałem tej opcji, ponieważ nie posiadam żadnego skanera sieciowego.

SUA

Trzecia nowość to Subsystem for UNIX-based Applications czyli jakiś podsystem dla aplikacji Unixowych, ale jakoś nie interesuje mnie to głębiej. Pozostawiam dla własnego „dowiedzenia się”.

Connection Manager Administrator Kit

Ów manager to kolejny element zaczerpnięty z serwerowych edycji Windows. Pozwala ona tworzyć połączenia VPN do zdalnego zarządzenia systemem. Nigdy z VPN nie miałem do czynienia, jeszcze się tym nie bawiłem, że zamilknę na ten temat.

Wszystko doinstaluj sam

Windows Thin PC, można powiedzieć, że jest surową platformą. Brak takich elementów jak .NET Framework, Silverlight. To wszystko trzeba doinstalować ręcznie.
Jako dowód:


Kliknij, aby powiększyć

Zaś PowerShella w trybie tekstowym odpalimy bez problemu:


Kliknij, aby powiększyć

Pochwalam takie zachowanie. Dostając czysty system jesteśmy pewni, że nie ma w nim zbędnych śmieci. Instalujemy od razu to co jest nam potrzebne bez żadnego bawienia się.

Dla kogo ten system

Windows Thin PC nie jest systemem dla zwykłego zjadacza chleba, nawet poprzez sam fakt jego dystrybucji. Zwykły użytkownik może pobrać ISO działający po aktywacji 90 dni. A darmo, podkreślam ZA DARMO system dostępny jest dla:

– subskrybentów MSDN i TechNetu
-dla osób posiadających status silver lub gold w programie parterskim MPN
-ewentualnie możesz się zapisać do Windows Intune lub Windows VDA

Przeznaczenie systemu

System przeznaczony jest dla słabszych komputerów, które będą pracować jako cienki klient albo dla wirtualnych desktopów. Oczywiście można na nim pracować tak samo jak np. na Windows 7 Home Premium, ale nie takie jest główne założenie firmy Microsoft.

Windows Thin really thin ?

Po zabawie z Windows Thin PC powiem, że system się udał. Mało zajmuje miejsca na dysku, mało je RAM-u. Na początku oczywiście będzie wymagał nie tylko po instalowania odpowiednich składników, ale również zabawy z konsolami do zabezpieczeń lokalnych ze względu na dziwną początkową konfigurację. Administrator będzie musiał jeszcze pamiętać o instalowaniu najnowszych programów np. Internet Explorer, gdyż nie będzie o tym wzmiance w Windows Update. Póki co wszystko wygląda ładnie. Zobaczymy jak będzie się spisywał podczas wdrożeń we firmach i po ich zakończeniach.

Kliknij,aby pobrać Windows Thin PC.