Mount and Blade – kamera w kącie pełnym

Nie jestem nałogowym graczem, ale jak już gram, to w klasyki. Tym razem wypadło na Mount and Blade: Warband. Z tej racji, że nie korzystam na co dzień z systemu Windows, do gry pozostał mi system Ubuntu + Wine. Wypróbowałem takie połączenie. Nie było źle, ale “kamerzysta” coś zaczął szwankować.

Gra zainstalowała się bez większych problemów, jednak wynikły one podczas rozrywki. Kursor gdy dojechał do krawędzi ekranu, kamera zatrzymywala się. Nie obracała się o 360 stopni, tylko np o 90. Jest do duże utrudnienie w grze, szczególnie przy dynamicznych akcjach. Nie pomagały zmiany czułości myszy, kombinowanie z ustawieniami. Pomogła zmiana biblioteki, która… po najechaniu kursorem na krawędź ekranu z powrotem kieruje go na środek.

Porada była wykonywana na systemie Ubuntu 11.04 i Wine 1.2.2-0ubuntu6 (wine1.2)
Porada dotyczy gry Mount and Blade: Warband. Nie wiem, czy do innych edycji tej gry wskazówka zadziała.

Na początku musimy pobrać odpowiednią bibliotekę. Pobieramy ją stąd.

Po pobraniu odpalamy w terminalu program MC jak root (jeżeli nie jest zainstalowany to instalujemy go poleceniem apt-get install mc) poleceniem:

mc

i przechodzimy do katalogu:

/usr/lib32/wine

Szukamy tam biblioteki o nazwie dinput.dll.so. Gdy ją znajdziemy, wykonujemy jej kopię zapasową. Wpisujemy polecenie:

cp dinput.dll.so dinput.dll.so_bac

Zostanie utworzony nowy plik o nazwie dinput.dll.so_bac. Jest to nasza kopia zapasowa.

Teraz kopiujemy pobraną bibliotekę do katalogu. Naciskamy klawisz F5, Enter i ponownie Enter.

OK. Biblioteka skopiowana, ale to jeszcze nie wszystko.Musimy uruchomić grę z odpowiednimi parametrami, aby dana biblioteka zaczęła działać.

Zamykamy program MC wpisując exit i uruchamiamy go teraz jako normalny użytkownik. Jesteśmy w katalogu domowym użytkownika. Wpisujemy polecenie:

touch mb.sh

Zostanie utworzony plik mb.sh. Zaznaczamy go i naciskamy klawisz F4. Jeżeli zostaniemy zapytani, jakiego edytora użyć, to wybieramy nano.

Otworzy nam się edytor nano i wpisujemy jako treść pliku następujący kod:

cd /home/morfeusz888/.wine/drive_c/Program\ Files/Mount\&Blade\ Warband
export WINEFORCEMOUSEWARP=yes; wine ./mb_warband.exe

morfeusz888 – zamiast mojej nazwy podstawiacie swoją.

/home/morfeusz888/.wine/drive_c/Program\ Files/Mount\&Blade\ Warband – jeżeli gra jest zainstalowana w całkiem innym katalogu, to podajecie jej odpowiednią lokalizacje.

Zapisujemy zmiany w pliku naciskając klawisz F2.

Gotowe. Teraz będąc w katalogu głównym w terminali wystarczy wpisać polecenie:

sh mb.sh

i gra się uruchomi z pełną obsługa kamery.

Nie tak kolorowo

Oczywiście nigdy nie jest tak pięknie. Wadą takiego rozwiązania jest to, że gdy najdziemy na krawędź ekranu kursorem, to wyląduje on z powrotem na środek. Szczególnie wkurza ta sytuacja gdy błądzimy pod menu. Musimy po prostu z czuciem najeżdżać na przyciski. No, ale czego nie robi się dla dobrej rozrywki :-)