3 dodatki które łączą przeglądarki

Ostatnio przechodziłem czas zawirowań jeżeli chodzi o przeglądarki. Na początku była Opera, potem Chrome i aktualnie Firefox. Każda z tych przeglądarek zostawiła u mnie swoje piętno i rozpoczynając zabawę z Firefox’em musiałem jakiś cudem połączyć i te dwie pozostałe. O co dokładnie chodzi?

Każda z używanych przeze mnie przeglądarek posiadała swoje indywidualne cechy, które głęboko zapadły mi w pamięci. Chrome spodobał mi się tym, że posiadał dodatek do robienia notatek, który automatycznie je synchronizował. Opera natomiast jak zwykle urzekła mnie swoim speed dialem oraz przełączaniem pomiędzy kartami za pomocą skrótu Ctrl+Tab. Tylko w Operze według mnie jest to najlepiej zrobione. Przechodząc na ognistego lisa chciałem połączyć te cechy w jednej przeglądarce. I udało mi się to zrobić za pomocą odpowiednich dodatków.

Speed Dial

Odkąd poznałem SpeedDial, nie umiem bez niego żyć. Chroma posiada przypinanie kart, Firefox też, ale to nie to samo co SpeedDial w Operze. Jednak dodatek o nazwie Speed Dial daje podobne doznanie pod liskiem :

Jeżeli chodzi o opcje konfiguracyjne, to jest w czym wybierać:

Co najciekawsze, możemy tworzyć grupy, czyli np. pierwsza grupa zawiera tylko strony informacyjne, druga rozrywkowe, trzecia o naszych zainteresowaniach itd.

Wadą jest to, że niekiedy dodatek przymuli. Jak otworzymy nową kartę, to niekiedy musimy 3 sekundy odczekać, aby pojawiły nam się miniatury.

Przełączanie kart

Domyślnie Firefox ma tak, że przy korzystaniu z klawiszy Ctrl+Tab przeskakujemy z karty na kartę. Mnie osobiście niedobrze się robi na ten widok. Z pomocą przychodzi dodatek o nazwie Ctrl + Tab. Co on zmienia? Przy naciśnięciu skrótu klawiszowego Ctrl + Tab pojawia się pasek z miniaturami:

Coś podobnego jak mamy w Windows 7 pod klawiszami Alt+Tab. Domyślnie pokazywane jest tylko sześć kart, ale jak klikniemy na wyświetl wszystkie, to naszym oczom ukaże się taki widok:

Co mnie najbardziej urzekło, karty mogę wybierać kursorem myszki i po kliknięciu przycisku Wyświetl Wszystkie nie musimy trzymać klawiszy, aby pasek nam nie zniknął. Możemy spokojnie puścić. Dodatkowo gdy karty nie mieszczą nam się na górnej belce, to pojawia się taki przycisk:

który po kliknięciu uaktywnia podgląd kart.

Nie wiem czemu Mozilla nie zaimplementuje czegoś takiego. Według mnie jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie.

Notesik

W Chrome był taki dodatek, niestety nazwy sobie nie mogę przypomnieć, którzy integrował się z dokumentami Google i tam zapisywał wszystkie nasze notatki. Synchronizacja to bardzo dobry pomysł przy takich sprawach, ponieważ coś raz zapisane na jednym komputerze pojawia się i na drugim. Szukałem podobnego dodatku do Firefox’a i znalazłem, nazywa się on QuickFox Notes. Jeżeli mamy włączoną synchronizację Sync, to wszystko co w nim zapiszemy wyląduje i na drugim komputerze. Sam notes prezentuje się tak:

Dodatek nie przeładowany zbędnymi bajerami, zwyczajny notes z funkcją synchronizacji. To jest to.

Po co ten artykuł?

Zapewne nie jeden z Was zastanawia się po co ten wpis. Przecież on nic nie wnosi dla potomnych. Napisałem to po to, aby inni, którzy w pewien sposób będą chcieli połączyć funkcjonalność kilku przeglądarek już nie kopali po repozytorium w poszukiwaniu dodatków, tylko tu już mają podane :-).

A druga sprawa to taka wprawka po długiej przerwie :-)