Jak sprawdzić numer eth karty sieciowej

Każda karta sieciowa posiada swój numer eth np. eth1, eth0 itd.. Numer eth przypisany jest do karty, czyli de facto każda karta sieciowa posiada w systemie swój indywidualny numer. Teraz przykładowo spaliła nam się sieciówka, która miała numer eth0. Wymieniamy ją na nową, odpalamy system i nowa karta nie jest widziana pod eth1 ale pod całkowicie innym numerem. Cały problem polega na tym, że nie wiadomo, jaki to numer. Artykuł pokaże Wam jak go szybko sprawdzić.

W konsoli wpisujemy polecenie:

cd /etc/udev/rules.d

i będąc w tym katalogu wpisujemy:

more 70-persistent-net.rules

Pojawi nam się coś takiego:

Te wpisy informują nas jakie karty sieciowe są/były zainstalowane w komputerze. Tak, były. Nawet jak usuniemy fizycznie kartę sieciową, wpis nadal pozostaje. W moim przypadku w serwerze zainstalowane są dwie karty sieciowe, z której jedna ma eth5, druga zaś eth1. Teraz wystarczy przejść tylko do pliku interfaces w katalogu /etc/network i odpowiednio go skonfigurować:

System nie dodał mojej karty sieciowej

Jeżeli w komputerze było zainstalowanych dużo kart sieciowy, to system niekiedy może nie dopisać nowej do pliku 70-persistent-net.rules. W tym celu należy usunąć wszystkie wpisy, zapisać plik, wykonać reset komputera i nowa karta powinna zostać od razu dopisana. U mnie ta metoda zadziałała.

Podziękowania

Wielkie podziękowania dla Przemka Soboty. Dzięki jego wiedzy ja i Wy możecie teraz bez problemu odnaleźć numer eth karty sieciowej :-)