Uruchamianie aplikacji z opóźnieniem czasowym

Niekiedy zachodzi taka potrzeba, aby dana aplikacja nie uruchamiała się automatycznie wraz ze startem systemu, lecz po pewnej zwłoce czasowej. Do tej pory nie było mi to potrzebne, lecz odkąd zainstalowałem aplikacje Skydrive to kombinowałem co tu zrobić, aby tak właśnie się on uruchamiał.

Klient SkyDrive ma jedną, zasadniczą wadę. Podczas sprawdzania, czy zostały wprowadzone jakieś nowe pliki do synchronizacji, obciąża bardzo, ale to bardzo dysk twardy. Jednym słowem mówiąc podczas wykonywania tej operacji nie da się korzystać z komputera. Trzeba odczekać chwilę i dopiero komputer zacznie normalnie funkcjonować. Dodatkowo obciążenie potęgowane jest tym, że inne aplikacja startują wraz z systemem. Wpadłem więc na pomysł, aby klient uruchamiał się z 5 minutowym opóźnieniem. Ku mojemu zdziwieniu i nie, jest lepiej ;-)

W artykule posłużę się programem SkyDrive, ale poradę można zastosować również do innych aplikacji.

Uruchamiamy dowolny edytor testu, np. Notepad++ i wpisujemy:

@echo off

PING -n 300 127.0.0.1 >nul && C:\Users\Morfeusz888\AppData\Local\Microsoft\SkyDrive\SkyDrive.exe

Pamiętamy o tym, aby zmienić nazwę użytkownika z Morfeusz888 na odpowiednią.
I w zasadzie można by było już zakończyć artykuł ;-). Ale gdzie tam ;p. Jedziemy dalej.

@echo off

sprawia, że w oknie konsoli cmd nie są pokazywane komunikaty. Gdyby tego nie było, linia po echo off zostałaby wyświetlona.

ping –n

ping z flagą n sprawia, że dana operacja ma być powtórzona n razy. Tutaj akurat liczba wynosi 300. Wartość 300 podana jest w sekundach i zawsze tak podajemy.

127.0.0.1

pingowany jest wewnętrzny interfejs systemu.

>nul

wyniki pingowania adresu 127.0.0.1 idą w niepamięć. Nul, oznacza, tak kolokwialnie mówiąc worek bez dna.

&& C:\Users\Morfeusz888\AppData\Local\Microsoft\SkyDrive\SkyDrive.exe

kiedy zakończy się pingowanie, masz uruchomić aplikację z podanego adresu.
Teraz zapisujemy plik. Ważne, aby posiadał on rozszerzenie .bat.

Dodajemy skrypt do autostartu

Musimy dodać skrypt do autostartu. Na początku zapiszmy plik w bezpiecznym miejscu, aby on spokojnie tam siedział. Teraz tworzymy skrót do skryptu. Dodajmy go na pulpit. Gdy mamy już go na pulpicie, uruchamiamy eksplorator Windows i w pasku adresu wpisujemy następującą ścieżkę:

C:\Users\Morfeusz888\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

Jeżeli nasz system zainstalowany jest na innym dysku niż C, to odpowiednio zmieniamy literę. Naturalnie również trzeba pamiętać o zmianie nazwy użytkownika z Morfeusz888 na odpowiednią.  Otworzy nam się folder Autostart. Teraz przenosimy skrót z pulpitu do autostartu. Aby wszystko śmigało tak jak należy, wykonany jeszcze jedną, ostatnią rzecz.

Uruchom jako zminimalizowane

Domyślnie podczas startu systemu wyskoczy nam okienko cmd. My jednak zrobimy tak, że będzie się ono uruchamiało w formie zminimalizowanej. Nie będzie nas denerwować ;-)

Klikamy na skrót prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy Właściwości.

W nowym oknie na karcie Skrót w sekcji Uruchom wybieramy zminimalizowane:

Klikamy na OK. Od tej pory pogram będzie uruchamiał się nam z 5 minutowym opóźnieniem a okno cmd odpali się z formie zminimalizowanej.