Blokada uruchamiania aplikacji dla systemu Windows 7 z linii home

Pisząc o Upaly trochę się rozpędziłem i napisałem wskazówkę, która działa tylko na edycjach systemu Windows 7 od wersji Professional wzwyż. Bardzo przepraszam wszystkich za wprowadzenie w błąd. W ramach rekompensaty ten artykuł pokazuje jak zablokować dowolną aplikację w edycjach Starter i Home.

Naciskamy kombinację klawiszy logo Windows + R i w oknie uruchom wpisujemy regedit.

Uruchomi nam się edytor rejestru. Następnie przechodzimy do takiej ścieżki:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Znajdując się w kluczu Explorer po prawej stronie klikamy prawym przyciskiem myszy i z menu Nowy wybieramy Wartość DWORD (32-bitowa):

Nowej wartości nadajemy nazwę DisallowRun. Klikamy na nią dwukrotnie i w polu Dane wartości wpisujemy 1 i klikamy na ok:

Teraz klikamy na klucz Explorer prawym przyciskiem myszy i z menu Nowy wybieramy klucz:

Nowy podklucz nazywamy DisallowRun. Klikamy na niego i tu będziemy blokować konkretne aplikacje. Jak to zrobić? Klikamy prawym przyciskiem myszy po prawej stronie i z menu Nowy wybieramy Wartość ciągu:

Zablokujemy dla przykładu notatnik. Jako nazwę nowego ciągu wpisujemy notepad.exe. Klikamy na nią dwukrotnie i w polu Dane wartości również wpisujemy notepad.exe. Klikamy na OK. Aby zmiany weszły w życie musimy ponownie uruchomić komputer. Teraz gdy będziemy chcieli uruchomić notatnik, to system przywita nas takim komunikatem:

Aby odblokować notatnik, usuwamy Wartość ciągu o nazwie notepad.exe i ponownie uruchamiamy komputer.

PS. Co do uplay to wpisujemy uplay.exe