Sprawdzanie sum kontrolnych plików

Bardzo często na forach słyszy się zdanie: “Sprawdź sumy kontrolne”. Wiele użytkowników robi wtedy wielkie oczy i pyta siebie: “Co to jest?”, “Czym to sprawdzić”?. W tym artykule dowiecie się co to jest suma kontrolna i jak ją sprawdzać pod systemem Windows i Linux.

Suma kontrolna jest to ciąg znaków, które powstają w wyniku wykonywania operacji matematycznych na przesłanych danych. Aby te obliczenia były wiarygodne, komputer dodaje je do pakietu danych. Przykład.

Na komputerze A tworzony jest obraz ISO i została wygenerowana suma 1234. Komputer B pobiera plik ISO, sprawdza sumy kontrolne i wychodzi 1234. Oznacza to, że obraz został pobrany prawidłowo. Jeżeli podczas sprawdzania okazałoby się, że suma kontrolna wynosi 3251, to obraz został źle pobrany.

Szanujące się serwisy z pobieraniem bardzo często zamieszczają sumy kontrolne, aby można było sprawdzić czy pobrany plik jest poprawny. Najczęściej są to MD5 i SHA1.

Ok, teraz już wiemy co to są sumy kontrolne, lecz nadal nie wiemy jak je sprawdzać. W systemie Linus jest dużo prościej, ponieważ są już wbudowane do tego odpowiednie aplikacje, w systemie Windows musimy je doinstalować.

Windows

Osobiście korzystam z aplikacji HashTab, która idealnie sprawdza się w odczytywaniu sum kontrolnych plików. Gdy wejdziemy we właściwości pliku lub folderu, pojawi się nam dodatkowa zakładka, w której będziemy mogli sprawdzić określone sumy kontrolne.

Pobieramy aplikację z tej witryny.

Wadą tej strony jest to, że musimy podać swój adres e-mail, aby otrzymać link do bezpośredniego pobierania. Warto założyć sobie jakiś tymczasowy fake mail, aby nie otrzymywać później spamu.

Pobierane będzie archiwum .zip, które waży około 1 MB. Znajduje się w nim instalator w formie .exe. Instalacja aplikacji nie jest specjalnie skomplikowana.

Po instalacji tego programu nie musimy resetować komputera. Aby sprawdzić sumy kontrolne, klikamy prawym przyciskiem na dany plik i z menu wybieramy właściwości.

Pojawi się nam okno właściwości i przy okazji nowa zakładka.

Po kliknięciu na tą zakładkę pojawią się nam sumy kontrolne konkretnego pliku.

Domyślnie wyświetlane są trzy: CRC32, MD5 i SHA1. Jeżeli chcemy dodać ich więcej, klikamy na Settings i w nowym oknie wybieramy co chcemy.

Oto cala filozofia sprawdzania sum kontrolnych pod systemem Windows.

Linux

W Linuksie sprawa jest prostsza, ponieważ mamy wbudowane do tego narzędzia, jednak działają one w konsoli. Jeżeli ktoś panicznie boi się konsoli, to nie ma problemu, aby korzystać z narzędzi graficznych. Jednym z takich jest GtkHash.

Na początku musimy zainstalować aplikację. W każdej dystrybucji inaczej się instaluje.

Ubuntu:

apt-get install gtkhash

Debian:

aptitude install gtkhash

Fedora

yum install gtkhash

openSUSE

zypper install gtkhash

Po instalacji uruchamiamy program. Prezentuje się on w następującej postaci.

Na początku musimy wskazać plik, którego sumy kontrolne chcemy sprawdzić. Potem wystarczy tylko kliknąć przycisk Hash i poczekać kilka sekund.

Domyślnie aplikacja generuje tylko trzy hashe. Nie ma problemu, aby dodać kolejne. Wystarczy wejść w ustawienia aplikacji.

Jak widzimy, sprawdzanie sum kontrolnych nie jest aż tak straszne, jak niektórym mogłoby się wydawać. Wystarczy tylko zainstalować odpowiednie aplikacje.

Po co mi to w życiu?

Sprawdzanie sum kontrolnych przydaje się częściej niż myślisz. Pobieramy przykładowo obraz ISO. Na pierwszy rzut oka działa on bez najmniejszy problemów, jednak podczas instalacji systemu (załóżmy, że to jest jakaś dystrybucja Linuksa) wywala nieokreślony błąd. Teraz zaczynamy zastanawiać się, czy płyta jest źle nagrana, czy coś z dyskiem, czy może programiści coś skopali. Bardzo często w takich przypadkach okazuje się, że obraz ISO źle się pobrał. Sprawdzenie sum kontrolnych pozwoli nam to potwierdzić lub zaprzeczyć.