Reset PC i Refresh PC. Oczyść swój komputer bez reinstalacji.

Wraz z systemem Windows 8 oprócz wcześniej omawianej Historii plików, zostały dodane takie opcje jak: Reset PC oraz Refresh PC. W tym artykule omówię każdą z tych usług i pokażę jak je wykorzystywać.

Panowie z firmy Microsoft zdali sobie sprawę, że ich system z czasem traci responsywność, czyli zaczyna coraz wolniej działać. Złotym środkiem na ten problem była ponowna instalacja systemu. Jednak, jak wiemy, nie wszyscy użytkownicy komputerów potrafią zainstalować system od podstaw. To właśnie dla nich programiści stworzyli dwie funkcje: Refresh PC i Reset PC.

Refresh PC

Opcja Refresh PC pozwala przeżyć systemowi operacyjnemu “drugą młodość”. Co to oznacza? Po zastosowaniu tej funkcji zostaną wykasowane wszystkie aplikacje Aero, czyli te, które instalowaliśmy nie ze sklepu Windows Store, oraz nastąpi przywrócenie domyślnych ustawień komputera, ale uwaga, nasze ustawienia i aplikacje Modern UI pozostaną zachowane. Czyli, jak ja to nazywam, “ pół format”. Pokażę jak wykorzystać tę funkcję.

Wciskamy skrót klawiszowy Logo Windows + C i z bocznego menu wybieramy ustawienia:

Następnie klikamy na zmień ustawienia komputera:

Uruchomi się nam panel sterowania dla Modern UI. Wchodzimy do zakładki Ogólne, a potem do sekcji Odświeżanie komputera z zachowaniem istniejących plików.

UWAGA!!! Usługa wymaga płyty instalacyjnej systemu Windows 8. Przed kontynuacją upewnij się, że nośnik znajduje się w napędzie optycznym.

Klikamy na przycisk Rozpocznij. Pojawia się nam okienko informacyjne, które mówi nam co stanie się z komputerem i systemem, gdy wykonany Odświeżanie komputera.

Wybieramy przycisk Dalej. Komputer trochę pomyśli. W zależności od ilości zainstalowanych aplikacji oraz od mocy komputera może to potrwać od… do….

Po zakończeniu procesu ukaże się nam komunikat, że komputer jest przygotowany do wykonania odświeżania. Klikamy na odśwież.

W czasie wykonywania tego procesu na ekranie monitora będą przewijać się nam różne obrazki.

Możemy zalogować się, ale to jeszcze nie koniec.

Teraz dopiero system staje się używalny.

Klikamy na kafelek Desktop i na pulpicie powinien znajdować się plik o nazwie Removed Apps.

Ten plik zawiera listę aplikacji, które zostały usunięte podczas odświeżania komputera.

Nasze dokumenty, ustawienia Modern UI oraz aplikacje dla tego interfejsu pozostały nienaruszone.

Kiedy używać funkcji Odśwież komputer? Jeżeli chcemy przywrócić naszemu systemowi “dawną młodość”, bez utraty przy tym ustawień środowiska Modern UI, aplikacji dla niego oraz naszych danych, to możemy śmiało skorzystać z tej funkcji.

Reset PC

Funkcja Reset PC jest dużo bardziej tragiczniejsza w swoich skutkach niż Refresh. Dlaczego? Ponieważ usuwane jest dosłownie wszystko. Począwszy od aplikacji, a kończąc na naszych danych. Tę opcję można porównać do formatowania dysku. Została ona stworzona po to, aby zainstalować system od nowa bez konieczności uruchamiania instalatora systemu.

Wciskamy skrót klawiszowy logo Windows + C i z bocznego menu wybieramy Ustawienia:

a następnie Zmień ustawienia komputera.

W panelu sterowania dla Modern UI wchodzimy do zakładki Ogólnie i szukamy sekcji o nazwie Usuwanie wszystkich danych i ponowne instalowanie systemu Windows.

UWAGA!!! Przed kontynuacją upewnij się, że posiadasz nośnik instalacyjny systemu Windows 8 oraz że wykonałeś kopię zapasową wszystkich plików.

Klikamy na przycisk Rozpocznij. Pojawia się nam informacja, z której dowiadujemy się co nastąpi po zastosowaniu tej funkcji.

Klikamy na Dalej. Rozpoczna się przygotowywanie.

Jeżeli w swoim komputerze posiadamy więcej dysków lub partycji, system zapyta się nas z których woluminów mają zostać usunięte dane.

Ja wybieram tylko dysk z systemem Windows, więc klikam na pierwszą opcję. System zada nam kolejne pytanie: czy chcemy wyczyścić tylko nasze pliki, czy może cały dysk. Można to porównać z szybkim i pełnym formatowaniem. Osobiście wybieram Usuń tylko moje pliki.

Pozostaje nam tylko kliknąć na przycisk Resetuj.

Podczas reinstalacji systemu będą pokazywać się nam dokładnie takie same obrazki jak przy Odświeżaniu komputera, z tą różnicą, że zamiast logowania po zakończeniu procesu ukaże nam się nam się ekran akceptacji umowy i wprowadzonia danych o komputerze, czyli stardardowa procedura poinstalacyjna.

Kiedy stosować Reset PC?

Reset PC należy stosować wtedy, kiedy dla systemu nie ma już żadnego ratunku, a jeszcze uruchamia się. Ta opcja kierowana jest głównie dla tych użytkowników, którzy nigdy nie instalowali systemu operacyjnego. Według mnie bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ człowiek nie stresuje się, tylko klika na jeden przycisk i system sam wszystko za niego robi.