Połączymy kalendarz Google z programem Thunderbird

Swego czasu zacząłem przerzucać swoje wszystkie dane z usług firmy Microsoft na usługi Google. Praktycznie wszystko poszło gładko, problemowa była jedna rzecz, a mianowicie kalendarz. Nie umiem bez niego pracować i dodatkowo wymagana jest synchronizacja kalendarza oraz, co najważniejsze dostęp do zadań z poziomu offline. Z opresji wybawił mnie Thunderbird wraz z dwiema wtyczkami.

Na początku pobieramy aplikacje Mozilla Thunderbird z tej strony.

Po instalacji uruchamiamy program i wysoce prawdopodobne, że zostaniemy poproszeniu o utworzenia konta. Klikamy na Anuluj. Teraz klikamy na przycisk Narzędzia, a potem Dodatki.

Jeżeli nie mamy tego paska, to klikamy na ikonę, która symbolizuje takie trzy paski, i z menu wybieramy dodatki.

Uruchomi się nam nowa karta z dodatkami. W wyszukiwarce, która znajduje się po prawej stronie wpisujemy frazę Lightning. Wciskamy klawisz Enter i aplikacja rozpocznie wyszukiwanie nazw dodatków pasujących do wpisanej przez nas frazy. Po zakończeniu szukania powinien pojawić nam się ten dodatek:

Klikamy na przycisk Zainstaluj. Rozpocznie się instalacja.

Po zakończonym procesie przechodzimy do wyszukiwarki i wpisujemy frazę google calendar. Po zakończeniu wyszukiwania naszym oczom powinien ukazać się ten dodatek:

Klikamy na przycisk zainstaluj. Mamy już wszystko po instalowane. Aplikacja wymaga jednak od nas ponownego uruchomienia. Klikamy na Uruchom ponownie, który znajduje się lekko nad zainstalowany dodatkiem.

Dodajemy kalendarze

Po uruchomieniu programu klikamy na przycisk Plik, Utwórz i na koniec Kalendarz.

Uruchomi się kreator. W pierwszym oknie wybieramy Kalendarz zdalny i klikamy na przycisk Dalej.

W kolejny oknie wybieramy Kalendarz Google, zaznaczamy pole Dostępność offline i teraz musimy zalogować się na nasze konto gmail przy pomocy przeglądarki.

Jak już to zrobimy, to na górnym pasku klikamy na Kalendarz.

Uruchomi nam się nowa karta i zostanie załadowany kalendarz. Po lewej stornie znajdują się wszystkie nasze kalendarze. Klilkamy na strzałkę w dół i z menu wybieramy Ustawienia kalendarza.

Interesuje nas sekcja pokazana na screenie niżej:

Czym różni się adres kalendarza od adresu prywatnego? W tym drugim będziemy musieli podać hasło, aby nasza aplikacja mogla się z nim połączyć. Oczywiście adres publiczny również zadziała, ja jednak wybieram drugą opcje. Klikamy na znaczek XML i pojawi nam się coś takiego:

Kopiujemy link z tego okienka i wklejamy go do pola o nazwie położenie.

Klikamy na Dalej.

Jeżeli użyliśmy linku z adresem prywatnym, aplikacji poprosi nas o podanie nazwy użytkownika oraz hasła do naszego konta gmail.

Polecam również zaznaczyć opcję Użyj managera haseł, aby zapamiętać to hasło. Nie będziemy musieli wpisywać go za każdym razem. Klikamy na OK. Jeżeli wszystko zostanie poprawnie dodane, nasz kalendarz zostanie dodany do programu i od tej chwili wszystkie dane będą synchronizowane. Dodatkowo nasze wydarzenia będą dostępne nawet w trybie offline.