Tworzenie skrótów aplikacji w Chrome oraz w Chromium

Przeglądarki Google Chrome oraz Chromium pozwalają instalować mini aplikacje, przy pomocy których mamy szybki dostęp do wielu zakątków sieci. Możemy np. od razu uruchomić naszą pocztę w trybie offline, otworzyć dokumenty itd. Dodatkowo jest możliwość tworzenia skrótów do tych aplikacji, czy to na pulpicie, czy na pasku zadań. Pod systemem Windows nie sprawia to żadnych problemów, jednak pod Linuksem tak kolorowo nie jest.

Po kliknięciu na przycisk Utwórz skrót, przeglądarka faktycznie go tworzy, ale nie posiada on żadnego powiązania. Gdy klikniemy na niego dwukrotnie, to wyskoczy nam komunikat o błędzie.

W tym artykule przedstawię Was skrypt, przy pomocy którego bez problemu stworzycie skróty do swoich aplikacji.

Działanie skryptu

Skrypt działa tylko na systemach Linux.

Skrypt jest dostępny do pobrania z tej strony. Zapakowany jest w archiwum z rozszerzeniem tar.gz. Najlepiej jest go pobrać na Pulpit i tam również wypakować. Waga wynosi: 10 kb.

Gdy mamy wypakowany skrypt, klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy Właściwości.

W nowym oknie przechodzimy do zakładki Uprawnienia i zaznaczamy pole przy Zezwolenie na uruchamianie jako program.

Klikamy na przycisk zamknij. Od tej pory nasz skrypt będzie zachowywał się jak program. Uruchamiamy konsolę i wpisujemy polecenie:

cd ./Pulpit

Przeniesie to nas na Pulpit. Uruchamiamy nasz skrypt:

sh aplikacje.sh

Tak wygląda działająca aplikacja:

Program będzie na nas czekał, aż nie wybierzemy odpowiedniego klawisza. Musimy sprawdzić, jaką przeglądarkę mamy zainstalowaną w systemie – czy to jest Google Chrome, czy Chromium. Tworzenie skrótów aplikacji lekko różni się dla tych przegladarek. Ja mam Google Chrome, więc wybieram numer 1.

Aplikacja wypisze komunikat Podaj link:

Podajemy link do aplikacji bądź strony, dla której ma zostać wykonany skrót. Najlepiej jest go po prostu przekopiować z paska adresu, który znajduje się w przeglądarce. Ja utworzę skrót do witryny www.morfiblog.pl Ładujemy witrynę www.morfiblog.pl i kopiujemy link.

Teraz przechodzimy do konsoli, klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Wklej.

Adres pojawi się w oknie:

Ważne jest, aby adres posiadał http lub https, jeżeli dana witryna go obsługuje. Wciskamy klawisz Enter.

Teraz musimy podać nazwę, pod jaką będzie figurował nasz skrót.

Nie jest zalecane używanie polskich ogonków oraz nie podajemy tutaj rozszerzenia. Skrypt sam go doda. Wciskamy klawisz Enter.

Jeżeli konsola nie pokaże żadnego błędu, i na pulpicie pojawi się nam nowo utworzony plik z nazwą, jaką wcześniej mu nadaliśmy:

To znaczy, że wszystko zostało wykonane poprawnie. Po dwukrotnym kliknięciu na plik powinna uruchomić się przeglądarka z załadowaną witryną www.morfiblog.pl.

Dla zaawansowanych

Poniżej zamieszczam kod źródłowy skryptu. Przeglądajcie, modyfikuje. Skrypt jest wystawiony na licencji OpenSource.

Źródło skryptu.