Redo Backup && Recovery – wykonaj obraz dysku

Wiele osób wie, ile zachodu jest przy samej reinstalacji systemu operacyjnego. Instalacja systemu, sterowników, potrzebnych programów i dopiero można normalnie korzystać z komputera. Nie wyobrażam sobie tą metodą reinstalować np. 100 komputerów w firmie. Aby ułatwić cały proces, z pomocą przychodzą nam programy, których zadaniem jest wykonywanie tzw. obrazów dysków.

Co to jest obraz dysku twardego?

Na dysku twardym znajdują się dane, które rozmieszczone są według odpowiedniego schematu. Ten schemat wyznacza tablica alokacji plików. W niej znajdują się informacje o rozmieszczeniu plików. Aplikacja do wykonywania obrazów dysków kopiuje dosłownie wszystko i umieszcza wszystkie dane w specjalnych plikach. Aby jeszcze tego było mało, aplikacje potrafią kopiować MBR, czyli główny sektor rozruchowy dysku twardego.

Bardzo przydatną rzeczą w aplikacjach do wykonywania obrazów dysków jest kompresja. Z danych o rozmiarze 100 GB niekiedy udaję się zrobić obraz o rozmiarze 50 GB. Różnica jest od raz zauważalna.

Jak są przywracane dane z pliku na cały dysk twardy? Zawartość dysku twardego jest formatowana, aplikacja umieszcza tablice alokacji plików na dysku twardy i automatycznie przy jej pomocy umieszcza pliki zgodniej z jej wytycznymi. Gdyby przywracanie odbywało się na innych zasadach, to system nie uruchomiłby się po takim zabiegu, ponieważ tablica źle wskazywałaby lokalizację plików.

Aplikacje do wykonywania obrazów dysków

Istnieje wiele aplikacji do wykonywania tego typu zadań, po darmowe, kończąc na komercyjnych. Ja ze swojej strony polecam dwa. Dla początkujących użytkowników Redo Backup and Recovery, zaś dla bardziej zaawansowanych Clonezilla. Tą drugą aplikację opisze w innym terminie i w osobnym artykule. Dzisiaj skupię się na pierwszej pozycji. Obydwie aplikacje są darmowe.

Pierwsze uruchomienie

Aplikację Redo Backup and Recovery można pobrać z tej witryny.

Zostanie obrazy obraz ISO, który możemy nagrać na płytę lub wykonać bootowalnego pendrive przy pomocy narzędzia Unetbootin. Program wspiera partycje sformatowane w systemach plików Windows jak i Linux, czyli nie zależnie od systemu i tak wykonany jego kopię. System działa jako Live CD, nie musimy nic instalować. Oprócz aplikacji do wykonywania obrazów system posiada również program do partycjonowania, terminal, zarządce woluminów logicznych, obsługę sieci, przez co możemy nasz obraz wysłać od razu na serwer.
Dobra, wystarczy tej teorii, przechodzimy do części praktycznej.

Kopia dysku na drugi dysk

Pierwszym scenariuszem jaki omówię to wykonanie kopii jednego dysku na drugi dysk. Wymagania jakie musze być spełnione:

    – musimy posiadać drugi fizyczny dysk, na którym będzie znajdował się obraz pierwszego;
    – dysk, który będzie zawierać kopie zapasową odpinamy od komputera i chowamy w bezpiecznym miejscu.

Drugi punkt może wydaje się bardzo głupi, ale wyjaśnię dlaczego warto tak robić.

Jeżeli nasz komputer zostanie zainfekowany wirusem, istnieje wysokie ryzyko, że pliki znajdujące się na drugim dysku również zostaną zainfekowane. W takiej sytuacji obraz dysku twardego staje się bez użyteczny.

Druga sprawa to awarie. Jeżeli dysk non-stop pracuje, automatycznie zmniejsza się jego żywotność.

Trzecie to skoki napięcia. Jeżeli komputer ucierpiałby np. w wyniku burzy, skoku napięcia, to wysoce prawdopodobne, że dysk nie przeżyje takiego wstrząsu.

OK, zabieramy się za wykonywanie kopii. Uruchamiamy komputer z płyty lub z pendrive, który wczesniej przygotowaliśmy z naszym systemem. W pewnym momencie pojawi się taki ekran:

Jest to menu startowe. Przy pomocy klawiszy strzałek wybieramy opcje Start Redo Backup i wciskamy klawisz Enter.

Rozpocznie się uruchamianie systemu i po około minucie pojawi nam się narzędzie do wykonywania obrazów dysków twardych.

Jak widzimy, system posiada środowisko graficzne, co jest dużą zaletą, szczególnie w oczach początkującego użytkownika.

Tak jeszcze między wierszami dodam, że jeżeli przez przypadek zamknęlibyśmy to narzędzie, to klikamy na trybik, który znajduje się w lewym dolnym rogu ekranu i z menu wybieramy Reco Backup & Recovery.

Ok. Zabieramy się za wykonanie obrazu dysku. Klikamy na przycisk Backup.

Aplikacja rozpocznie wyszukiwanie partycji, dysków twardych oraz identyfikację ich systemu plików. Po kilku sekundach przed naszymi oczami zostaną wyświetlone wszystkie dostępne dyski i partycje z dodatkowymi informacjami.

W moim przypadku zostały wykryte następujące dyski:

Drive 1 – podzielony jest na dwie partycje, gdzie na pierwszej znajduje się system , zaś na drugiej SWAP;

Drive 2 – dysk, na którym będzie znajdował się obraz;

Drive 19 – CD-ROM

SWAP – partycja wymiany.

Z listy wybieramy dysk, który zostanie poddany operacji kopii. W moim przypadku jest to Drive 1. Klikamy na przycisk Next.

W kolejnym kroku zostaną wyświetlone wszystkie partycje, jakie znajdują się na wybranym przez nas dysku.

Na tym etapie wybieramy jakie partycje mają być zawarte w obrazie dysku. Możemy wybrać wszystko, lub konkretne partycje. Ja wybieram wszystko. Klikamy na przycisk Next.

Teraz musimy wybrać lokalizacje, w której zostanie zapisany obraz dysku.

Mamy dwie możliwości. Albo na drugim dysku, albo w lokalizacji sieciowej. My w tym rozdziale zajmujemy się pierwszą opcją, więc wybieramy opcję Connected directly to my computer i z rozwijanego menu wybieramy dysk, na którym znajdować się będzie kopia. W moim przypadku jest to Drive2. Klikamy na Next.

Istnieje również możliwość dokładnego wybrania miejsca składowania kopii. Jeżeli jednak robimy kopię na dysk, to pozostawmy główny katalog.

Klikamy na Next.

Możemy odpowiednio zatytułować nasz obraz. Nie powinno się używam polskich znaków diakrytycznych.

Klikamy na Next.

Rozpocznie się wykonywanie obrazu dysku. Czas wykonywania operacji uzależniony jest od wydajności maszyny oraz od ilości zawartych danych.

O pomyślnym przebiegu operacji poinformuje nas odpowiedni komunikat.

Klikamy na OK a potem na Exit.

Oraz dysku twardego został wykonany i możemy spokojnie zamknąć system. Klikamy na przycisk Zasilania, który znajduje się w prawym, dolny rogu ekranu i z menu wybieramy odpowiednie zadanie.

O ile został skompresowany obraz? Na dysku zajęte jest 3.17 GB.

Zaś obraz waży 2.18 GB, czyli różnica wynosi 1 GB, nieźle ;).

Przywracamy obraz dysku

Załóżmy, że stała się nieoczekiwana rzecz, a mianowicie nasz system został uszkodzony.

Nie uruchamia się, nie da się nic zrobić. Zazwyczaj w takich sytuacjach rozpoczynamy poszukiwania płyt ze sterownikami, płyty instalacyjnej i reinstalujemy system od nowa. My jednak mamy wykonany obraz dysku i teraz go przywrócimy.

Po uruchomieniu systemu zamiast Backup, jak w pierwszym przypadku, wybieramy Restore.

Program rozpocznie przeszukiwanie dysków twardych. Po zakończeniu tego procesu musimy programowi wskazać, gdzie znajduje się nasz obraz dysku.

Obraz znajduje się na drugim, fizycznym dysku. Zaznaczamy więc opcję Connected directly to my computer i z rozwijalnej listy wybieramy dysk, na którym leży obraz. Klikamy na przycisk Next.

Teraz musimy dokładnie wskazać położenie obrazu.

Klikamy na ten przycisk z napisem None i w nowym oknie wybieramy naszą kopię zapasową. Domyślnie jest tak, iż po kliknięciu na ten przycisk aplikacja sama przechodzi do katalogu z obrazami.

Zaznaczamy odpowiedni plik, klikamy na Open, a następnie na Next.

Teraz wybieramy na jaki dysk maja zostać przywrócone dane.

W moim przypadku jest to Drive 1. Klikamy na Next.

Zostanie wyświetlona informacje, że wszystkie dane aktualnie znajdujące się na dysku zostaną nadpisane. Klikamy na przycisk Yes.

Rozpocznie się przywracanie danych na dysk. Czas trwania operacji zależy od rozmiaru danych do przywrócenia oraz do mocy obliczeniowej komputera.

O pomyślnie wykonanej operacji zostaniemy poinformowani odpowiednim komunikatem.

Klikamy na OK, potem Exit i na sam koniec możemy wyjść z systemu.

Po przywróceniu obrazu dysku system uruchomił się bez najmniejszych problemów.

Obraz dysku przez sieć

W tym dziale opisze jak wykonać obraz dysku przez sieć. Aby w ogóle zacząć rozmowę na ten temat, musimy spełnić następujące warunki:

    – serwer oraz komputer muszę się widzieć;
    – na serwerze musi działać usługa FTP bądź Samba.

Po spełnieniu powyższych punktów możemy śmiało przystąpić do wykonywania kopii zapasowej dysku twardego.

Uruchamiamy system z płyty lub z pendrive na tym komputerze, na którym chcemy wykonać kopie dysku. Gdy pojawi nam się ekran startowy:

Wybieramy opcję Start Redo Backup.

Po chwili naszym oczom ukaże się główna aplikacja. Klikamy na przycisk Backup.

Rozpocznie się przeszukiwanie dysków. Po chwili uzyskamy informacje:

W moim przypadku zostały wykryte następujące dyski:

Drive 1 – podzielony jest na dwie partycji. Na pierwszej znajduje się system, na drugiej partycja SWAP;

Drive 2 – dysk, na którym będzie znajdował się obraz;

Drive 19 – CD-ROM

SWAP – partycja wymiany.

Teraz z tej listy wybieramy dysk, który zostanie poddany operacji kopiowania. W moim przypadku jest to Drive 1. Klikamy na przycisk Next.

W kolejnym kroku zostaną wyświetlone wszystkie partycje, jakie znajdują się na wybranym przez nas dysku.

Na tym etapie wybieramy jakie partycje mają być zawarte w obrazie dysku. Możemy wybrać wszystko, lub tylko konkretne. Ja wybieram wszystko. Klikamy na przycisk Next.

Teraz musimy wybrać lokalizacje, w której zostanie zapisany obraz dysku.

Tym razem dla odmiany wybieramy sieć. Zaznaczamy pole Shared over a network i z listy wybieramy z jakiego protokołu chcemy skorzystać. Do wyboru mamy FTP oraz Samba.

Można również skorzystać z przycisku Search network. Aplikacja przeszuka siec w poszukiwaniu dostępnych komputerów. Ja jednak wolę metodą tradycyjną, czyli ręczne wpisanie odpowiednich danych. Według mnie lepiej jest wykonać obraz po FTP i z takiego protokołu też skorzystam. Wybieramy z listy FTP server specified below i w odpowiednie pola wpisujemy następujące dane:

Server or share location: adres IP serwera;
Username: nazwa użytkownika FTP;
Password: hasło do FTP;

Klikamy na Next. Jeżeli połączenie zostanie nawiązane, pojawi się okno z wyborem lokalizacji. Jeżeli nie nastąpi połączenie ze zdalnym komputerem, aplikacja po informuje nas o tym fakcie odpowiednim komunikatem. Mnie udało się połączyć:

Klikamy na przycisk Browse i na serwerze FTP wykazujemy odpowiednią lokalizacje.

Klikamy na Save Here a potem na Next.

W kolejnym oknie wpisujemy nazwę naszej kopii. Nie jest zalecane używanie polskich znaków diakrytycznych.

Klikamy na Next.

Rozpocznie się tworzenie obrazu dysku. Czas jest zależny od mocy maszyny, wielkości danych oraz od łącza.

O zakończeniu procesu poinformuje nas odpowiedni komunikat.

Przywracamy obraz przez sieć.

Mamy wykonany obraz przez sieć, teraz nauczymy się go przywracać.

Po uruchomieniu systemu zamiast Backup, jak w pierwszym przypadku, wybieramy Restore.

Nasz obraz znajduje się w lokalizacji sieciowej, zaznaczamy więc drugą opcję i wpisujemy nasze dane połączenia z serwerem.

Po uzyskaniu połączenia wskazujemy położenia naszego obrazu.

Klikamy na Open a następnie na Next.

Wybieramy dysk, na który zostaną przywrócone dane.

Klikamy na Next.

Pojawi się ostrzeżenie, że wszystkie dane, które znajdują się na dysku zostaną nadpisane. Klikamy na przycisk Yes.

Rozpocznie się przywracania danych. Proces jest zależy od mocy obliczeniowej klienta, wielkości danych oraz prędkości łącza.

Gdy przywracanie zostanie zakończone, ujrzymy komunikat:

Możemy wyłączyć LiveCD i cieszyć się przywróconym systemem.

Kilka słów o aplikacji

Aplikacja przeznaczona jest dla tych, którzy chcą bez żadnych przeszkód wykonać obraz swojego dysku twardego. Szybko, łatwo i przyjemnie. Mimo, że językiem wiodącym jest angielski, to nikt nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem komunikatów. Środowisko z małymi wymaganiami sprzętowymi pozwala na uruchomienie systemu praktycznie na dowolnym komputerze.

Ja jednak z tych bardziej zaawansowanych użytkowników zawsze musze pomarudzić. Brakuje tylko jednej rzeczy, a mianowicie możliwości ustawienia kompresji, tak jak ma to miejsce np. w programie CloneZilla. Ale to tak między nawiasami :).

Od tej chwili nie będziecie marnować czasu na reinstalalację systemu. W przeciągu kilkunastu minut będziecie mieli całkiem nowy system dzięki Red Backup & Recovery.