Podsumowanie roku 2012

Nie jest łatwo streścić 366 dni w jednym artykule, ale nastaje taki czas, kiedy należy to zrobić :). Wybrałem najciekawsze, według mnie, wydarzenia tego roku i postanowiłem, krótko streścić. Zapraszam do czytania :).

Wydanie Windows 8, Windows Phone oraz Windows Server 2012

Ten rok był bardzo ważny dla firmy Microsoft, minimum pod jednym względem – Windows 8. System, który w pewien sposób zrywa z tradycją i uczy nas nowej obsługi komputera. Windows Store, Modern UI (wcześniej Metro) to ciągle brzmiące hasła. Na uwagę zasługuję również cena tego systemu. Tak niskiej jeszcze nigdy nie było. Ograniczenie ilości edycji systemu, wypuszczenie specjalnej wersji dla tabletów. Teraz tylko wszystko robić, aby ósemka okazała się hitem.

Wielkim wydarzeniem stał się również Windows Phone. Po edycji 7 i przejściowej 7.5 wreszcie przyszła ósemka, ale niestety nie obyło się bez biczy. Użytkownicy, którzy posiadają w swoich telefonach edycję 7.5 nie mogą wykonać aktualizacji do 8. Jedyną drogą jest zakup nowego telefonu. Tutaj Microsoft sam strzelił sobie w kolano.

Windows Server 2012 to kolejna, po 2008 R2, wersja serwerowa. W niej również dodany został interfejs Modern UI (nie wiem szczerze po co).

Jednym słowiem Microsoft w tym roku zrobił wiele i albo w 2013 roku te poczynione kroki okażą się drogą do nieba, albo do przepaści.

Microsoft Surface

Sporym zaskoczeniem było rownież wydanie przez Microsoft urządzenia o nazwie Surface. Można rzecz, ni to tablet, ni nie wiadomo co. Domyślna wersja wygląda jak tablet, jednak istnieje również możliwośc dokumienia normalnej klawiatury i wtedy z naszego urządzenia robi się mini komputerek. Nie wiem dokładnie jak odbierać to zagranie. Patrze na nie pod wieloma kątami:

  – Microsoft miał swój pomysł na tablet, może bardziej przenośny komputer i chciał go zrealizować. Sama idea jest bardzo fajna i produkt prezentuje się bardzo ciekawie;
  – wypuszczając Surface Microsoft, automatycznie zrobił sobie wrogów z firm, które produkują tablety i chcą zamieścić tam system Windows;
  – jest to deska ratunku dla firmy, w razie gdyby podmioty trzecie nie chciały wypuszczać swoich urządzeń z systemem Windows na pokładze.

Zapewne w nowym roku dowiemy się co z tego wyniknie.

Wydanie Office 2013 beta

Nieodłącznym elementem systemu Windows był pakiet biurowy Office. W tym roku miała premierą edycja testowa tego narzędzia. Zmienił się lekko wygląd aplikacji. Nawiązuje ona oczywiście do interfejsu Modern UI. Wprowadzono małe, ale bardzo przydante funkcje, które znacznie ułatwiają pracę. Zapraszam do przeczytania mojej recenzji.

Steam dla Linux

Pomysł Steama dla systemów linuksowych wisiał od niepamiętnych czasów. Jednak gdy premiera Windows 8 zblizała się coraz bardziej, Valve powiedziało głośno i wyraźnie “Wybieramy Linuksa”.

Aby było ciekawiej, nie zakończyło się na słowach. Na początku były zamknięte beta testy usługi Steam, później zapraszano, aż w końcu oddano usługę Steam całej społeczności. Klient póki co działa na systemie Ubuntu w wersji 12.04, ale Valve wciąż pracuje nad wersjami dla innych systemów operacyjnych. Czyżby to był początek prawdziwych gier dla Linuksa? Rok 2012 w tej materi był wybuchem. Prawdzie akcje będą rozgrywać się w 2013.

THQ spogląda w stronę Linuksa

Klejny producent gier THQ również przemierzał się do wydawania gier na pingwina. Jednak póki co są to tylko słowa i na realne czyny trochę poczekamy.

Problemem może okazać się też fakt, że THQ ogłosiło updałość i są poszukiwani chętni do kupna właśności intelektualnych tej firmy. W zależności kto kupi, albo ten głos o grach na Linuksa stanie się jeszcze głośniejszy, albo ucichnie całkowicie.

elementaryOS

Dystrybucji Linuksa jest bardzo dużo. Jednak jest taka, która może lekko namieszać w obecnych szeregach i listach popularności. Mowa tutaj o elementaryOS, która jest przygotowywana powoli i starannie. Aktualnie jest w fazie Beta, jednak twórcy patrzą daleko i wysoko. Zaprasza do przeczytania mojej recenzji tego systemu. W recenzji zawarty jest również wywiad z jednym z oficjalnych deweloperów tej dystrybucji, czyli warto zapoznać się z tym artykułem :).

Wayland

Wayland to nowe narzędzie, którego zadaniem jest wyświetlanie grafiki na ekranie monitora oraz zadbania o to, aby aplikacje “ładnie wyglądały”. Tak można w skrócie opisac to narzędzie. Może w roku 2013 uda się mu nareszcie zastąpić stary i wysłużony już X Server. Jakie konsekwencje niesie to za sobą?

  – tworzenie gier oraz aplikacji będzie dużo łatwiejsze;
  – wymaga przebudowy sterowników graficznych, aby te współpracowały z Waylandem;
  – płynności animacji;
  – aplikacje nie będą tracić niektórych swoich elementów. Nie będzie już sytuacji, że okno nagle straci belkę tytułową.

Być może rok 2013 okaże się przełomem w tej kwestii i w końcu stare rozwiązanie odejdzie w niepamięć.

Ubuntu Tweak

Każdy użytkownik systemu Ubuntu zna narzędzie Ubuntu Tweak. Był jednak moment, że fani tego programu już żegnali się z nim. Doszło do takiej sytuacji, iż programista ów wyżej wymienionego narzędzia ogłosił, że nie jest wstanie dalej rozwijać urządzenia. Po Internecie rozszedł się prawdziwy huk. Portale non stop pisały o tym zajściu, pod artykułami co chwilę były bite kolejne rekordy w ilości komentarzy. Koniec końców wyszedł taki, że narzędzie na szczęście dalej jest rozwijane.

Plasma Active

Unity od Canonical kiedyś tam ma działać na urządzeniach mobilnych. Programiści od środowiska KDE postanowili nie czekać, aż ten moment nastąpi, tylko stworzyć wsłasne środowisko przeznaczone dla urządzeń mobilnych. Mamy już trzecią wersję tego narzędzia. Więcej informacji znajduje się pod tym linkiem.

Qt 5.0

Wydano już piątą wersję bibliotek Qt, czyli w tym roku możemy spodziewać się piątej wersji środowiska graficznego KDE. Nie ma co się obawiać, że powtórzy się taka sama sytuacja jak w przypadku czwartej edycji. Tam programiści praktycznie cały kod przepisali od nowa i dlatego działy się takie a nie inne cuda. W przypadku edycji 5 aż tak drastyczne zmiany nie są planowane.

Samba 4

Po długim okresie czasu wydano czwartą wersję Samby, która wreszcie może być alternatywą dla Windows Servera w firmach. Dodano bardzo wiele nowości, usprawnień. Więcej szczegółów pod tym linkiem.

Apple i wpadka z mapami

W tym roku Apple wypiścił piątą wersję swojego flagowego telefonu iPhone, piątą wersję systemu iOS oraz nowe mapy. Kiedyś Apple ogłosiło, że nie będzie dostępnych map od Googla, w zamian będzie alternatywa. Ok, wszyscy się jakoś z tym pogodzili, może wymyślą coś lepszego.
Nie widziałem większej wpadki. Po premierze mapy okazały się po prostu tragedią. Wyglądały one tak, jakby robione były na ostatnią chwilę i 10 minut przed premierą oderwane z rąk programistów. Nie płacę tyle za urządzenie, aby miało takie wady. Doszło nawet do takiej sytuacji, że Apple było zmuszone ponownie dodać do swojego sklepu mapy Google, bo z ich alternatywy po prostu nie dało się korzystać. Apple zaliczyło według mnie wpadkę roku, zaś pracownicy Google uśmiali się po pachy.

Google nie będzie wspierać systemów firmy Microsoft

Google raz na jakiś czas robi porządki w swoich produktach. To wyrzucą cały projekt, to wyrzucą jedną funkcję. Teraz padło na synchronizację danych, a dokładnie poczty, dokumentów, kalendarza, kontaktów. Firma powiedziała, że nie zamierza wspierać dalej rozwiązań firmy Microsoft i wraz z końcem stycznia użytownicy, którzy mają podpięta synchornizację, zostaną z nią, zaś nowi nie będą mogli już takiego czegoś uzyskać.

Upowszechnienie się ARM

Rok 2012 był rokiem bardzo przyjaznym dla platformy ARM. Lepsza dostępność urządzeń, systemy wspierające ową platformę, ciekawe projekty. Kolejny rok na pewno ARM nie zaszkodzi.

SteamBox

Co wyszłoby z połączenia konsoli do kier i aplikacji na PC? Takie rzeczy tylko w Valve i od pewnego czasu owa firma pracuje nad konsolą o tajemniczej nazwie SteamBox. Jak ma to wyglądać, jak ma to działać? Nikt jeszcze nie wie. Valve mierzy bardzo wysoko, gdyż chce na całym polu konkurować z innymi konsolami. Dowiemy się co z tego wyjdzie.

ACTA

Początek roku był dla nas bardzo gorący. Widmo, ACTA objęło praktycznie całą Polskę. Nigdy nie zapomnę atmosfery tamtych dni. Manifestacje w cały kraju (sam byłem uczestnikiem w Krakowie), tysięce niezadowolonych ludzi, spotkania z wybitnymi jednostkami w sprawie rozważań na temat tego bardzo kontrowersyjego dokumenty. Przez to wydarzenie pokazaliśmy, że mamy jednak coś do powiedzenia i umiemy zjednoczyć się, gdy dochodzi do zagrożenia. Oby taka sytuacja nie powtórzyła się już nigdy.

Rok 2012 był rokiem bardzo ciekawym, ale i zadającym wiele pytań, które na dziś pozostają bez odpowiedzi. Jak sobie dalej poradzi Ubuntu? Czy elementaryOS zawojuje światem? Co kryję się pod tajemniczą nazwą Windows 9/Blue? Czy Nokia podniesie się z dołka finansowego? Mogę śmiało powiedzieć, że rok 2012 nie był nudny i nowy również taki nie będzie.

Słówko od Administratora

Z racji kończącego się roku, chciałbym Wam bardzo podziękować, że byliście razem z Morfiblog.pl W tym roku oglądalność bloga tak skoczyła, że aż wymagany jest nowy serwer ;).
Niezmiernie cieszy mnie fakt, iż moje artykuły, recenzje, testy pomagają Wam w rozwiązywaniu problemów i szerzenia swojej wiedzy informatycznej. Wy jesteście dla mnie najlepszą motywacją. Dziękuje Wam za ten wspaniały rok :). Udanej zabawy sylwestrowej do białego rana i szczęśliwego Nowego Roku!