Czat przez przeglądarkę

Artykuł jest uzupełnieniem.

Jeżeli nie chcesz instalować żadnych aplikacji, możesz dołączyć do czatu poprzez stronę www.

Uruchamiamy przeglądarkę i wchodzimy na stronę pirc.pl/bramka

Po załadowaniu strony wypełniamy pola formularza tak jak na poniższym screenie.

irc_web_1

Oczywiście w polu Nick wpisujemy swoje dane. Klikamy na wejdź. Potwierdzamy jeszcze raz dane przyciskiem Połącz z IRC.

irc_web_2

Po kliku sekundach zostaniemy podłączeni do czatu.

irc_web_3

Zakładki na górze, takie jak NickServ oraz ChanServ mało nas interesują. Cała dyskusja toczy się na #morfiblog. Większe okno oznaczone numerem 1 to główne okno czatu, zaś numer 2 pokazuje ilu użytkowników jest aktualnie obecnych.

irc_web_4

Jeżeli chcemy wysłać wiadomość prywatną do danej osoby, to istnieje możliwość uruchomienia osobnej konwersacji, w której będzie uczestniczyć tylko ta osoba oraz my. Klikamy lewym przyciskiem myszy na nick konkretnej osoby i z rozwijanego menu wybieramy Rozmowa prywatna.

irc_web_5

Otworzy się nowa karta, w której będziemy mogli pisać prywatne wiadomości.

irc_web_6

Niekiedy zdarza się jednak, że na ogólnym czacie chcemy wysłać wiadomość do konkretnego użytkownika. Aby to zrobić, wpisujemy pierwsze litery jego nicku i wciskamy klawisz TAB. Program automatycznie uzupełni resztę i pojawi się taka forma:

morfeusz888:

Po dwukropku wpisujemy wiadomość. Tak sformatowaną wiadomość zainteresowana osoba będzie miała specjalnie oznaczoną i bez problemu odnajdzie ją w gąszczu innych rozmów.

irc_web_19

Zaletą łączenia się przez przeglądarkę jest to, że nie musimy nic instalować, lecz z drugiej strony nie będziemy otrzymywać powiadomień z czatu.