Synchronizacja aplikacji w Ubuntu

O systemie Windows 8 ciągle jest głośno. Najbardziej, że tak powiem reklamowana funkcja w tym systemie to synchronizacja aplikacji i ustawień. Raz skonfigurowany system na jednym urządzeniu będzie dostępny na wszystkich naszych maszynach. Aplikacje, ustawienia personalizacji będą wszędzie takie same. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko Windows 8 oraz systemy ze stajni Apple posiadają taką funkcję. Ubuntu również umożliwia nam synchronizację zainstalowanych aplikacji pomiędzy systemami. Nie wiem dlaczego funkcja ta jest słabo promowana. W tym artykule postaram się pokazać Wam jak ją poprawnie skonfigurować.

Wymagania

Do korzystania z usługi synchronizacji zainstalowanych aplikacji potrzebne będzie konto Ubuntu One. Ubuntu One to dysk w chmurze, który pozwala nam przechowywać dane, zdjęcia, muzykę. Dane przechowywane na zdalnym dysku są automatycznie synchronizowane z innymi komputerami, które są podłączone do chmury. Ubuntu One umożliwia również synchronizację zainstalowanych aplikacji, również tych, które zakupiliśmy. Opcja ta dostępna jest również w innych odmianach Ubuntu, takich jak Xubuntu. Ogólnie tam, gdzie jest dostępne Centrum Oprogramowania Ubuntu.

Zakładamy konto w Ubuntu One

Uruchamiamy przeglądarkę i wpisujemy adres https://one.ubuntu.com/ Po załadowaniu witryny w prawym, górnym rogu znajduje się link Log in or Sign up.

synchronizacja_aplikacji_1

Uruchomi się nowa strona, na której będzie znajdował się przycisk Nowe konto.

synchronizacja_aplikacji_2

W formularzu rejestracyjnym wypełniamy odpowiednie rubryki.

synchronizacja_aplikacji_3

Po kliknięciu na przycisk Kontynuuj na naszą skrzynkę e-mail zostanie wysłany e-mail z odpowiednim linkiem, przy pomocy którego wykonamy aktywację konta. Po aktywacji i sprawdzeniu poprawności podanych danych nasze konto jest gotowe do pracy.

Konfigurujemy komputer A

Zakładamy, że posiadamy dwa komputery i na tych maszynach uruchomimy usługę synchronizacji. Pierwszy pod ogień pójdzie komputer A. Uruchamiamy Centrum oprogramowania Ubuntu, klikamy na Plik a następnie na Synchronizuj pomiędzy komputerami.

synchronizacja_aplikacji_4

Pojawi się okno logowania do usługi.

synchronizacja_aplikacji_5

Myśmy przed chwilą założyli konto, klikamy więc na link Konto już istnieje? Proszę kliknąć tutaj, aby zalogować użytkownika.

Podajemy adres e-mail oraz hasło i klikamy na przycisk Połącz.

synchronizacja_aplikacji_6

Gdy nasze dane przejdą pomyślny proces weryfikacji, zostaniemy zalogowaniu do usługi.

synchronizacja_aplikacji_7

Klikamy na Zamknij.

Klikamy ponownie na Plik i wybieramy synchronizuj pomiędzy komputerami.

Ekran aplikacji zostanie podzielony na dwie części.

synchronizacja_aplikacji_8

Po lewej stronie znajdują się komputery aktualnie podpięte pod usługę synchronizacji, zaś po prawej kategorie z aplikacjami, które są zainstalowane. Pod ikoną trybika, które znajduje się w lewym, dolnym roku kryje się opcja zatrzymania synchronizacji.

Komputer B

Komputer A został skonfigurowany. Możemy bezpiecznie zamknąć Centrum oprogramowania Ubuntu. Na komputerze B jeżeli chodzi o dodanie komputera do usługi synchronizacji, to postępujemy tak samo, jak w przypadku A.

Gdy mamy już wszystko skonfigurowane, klikamy na Plik i synchronizuj pomiędzy komputerami.

Zostaniemy poproszeni o podanie hasła do bazy kluczy konta. W Ubuntu 12.04 LTS to hasło podajemy dopiero gdy klikniemy na Plik itd, zaś w edycji 12.10 zaraz po uruchomieniu Centrum Oprogramowania Ubuntu.

synchronizacja_aplikacji_9

Okno aplikacji zostanie podzielone na dwie części i po lewej będą widniały nasze komputery.

synchronizacja_aplikacji_10

Kliknijmy teraz na dowolny komputer (oprócz aktualnie korzystywanego), który znajduje się na liście. Po prawej stronie pojawią nam się dwie rozwijane listy podpisane kolejno:

synchronizacja_aplikacji_11

oraz

synchronizacja_aplikacji_12

Po rozwinięciu tych list dowiemy się, ile programów jest zainstalowany na komputerze A, a nie ma ich na komputerze B i na odwrót:

synchronizacja_aplikacji_13

synchronizacja_aplikacji_14

Jeżeli chcemy doinstalować jakiś program, to po postu go zaznaczamy i klikamy na przycisk Zainstaluj.

synchronizacja_aplikacji_15

Jak widzimy, aplikacje nie są automatycznie pobieranie i instalowane, tylko wypisywana jest lista, jakich aplikacji brakuje na naszej maszynie względem komputera X.

Nie jest tak kolorowo

Canonical bardzo ciekawie podeszło do sprawy synchronizacja aplikacji pomiędzy komputerami, gdyż pozostawiło nam wybór. To my decydujemy, czy chcemy daną aplikację posiadać na wszystkich komputerach, czy tylko na wybranych. Jednak nie jest tak kolorowo, jakby się mogło wydawać.

Pierwszy błąd jest taki, że nowy komputer po dodaniu do usługi synchronizacji nie pojawia się na liście. Nawet po pewnym czasie. Musimy zainstalować dowolną aplikację na nowo dodanym komputerze, aby ten jakby “odświeżył” się i wtedy zostanie wyróżniony w pozycji.

Kolejna sprawa jest taka, że jeżeli wysypie się nam Centrum oprogramowania Ubuntu, to wszystkie komputery, które znajdowały się na liście – znikają. I znowu musimy powtarzać procedurę instalacji dowolnej aplikacji, aby ów komputer łaskawie się wyświetlił. Nie powiem, jest to bardzo denerwujące.

W Ubuntu 12.10 niekiedy zdarza się również tak, że Centrum Oprogramowania Ubuntu jakby się “resetowało” i jeszcze raz musimy podawać dane do logowania.

Pisząc ten artykuł wpadłem na taki pomysł. Mogliby zrobić w pewnym sensie powiadomienia, że na tym komputerze została zainstalowana taka aplikacja. Aktualnie musimy wszystko ręcznie sprawdzać.

Jak to w przypadku Canonical i Ubuntu zazwyczaj bywa, pomysł bardzo dobry, wykonanie już gorsze. Mamy wybór, jakie aplikacje chcemy zsynchronizowac, ale patrząc poprzez pryzmat tego, co może nas spotkać, no nie bardzo uśmiecha mi się korzystać z tej funkcjonalności. Co chwilę dodawać “dodane” już komputery, podawać dane do logowania… to nie dla mnie. U mnie ma po prostu działać.

Z całego serca dopinguję Ubuntu, ale niestety muszą bardzo przyłożyć się do jakości wykonywanych usług przez siebie.