Skrypt tworzący kafelki do zamykania systemu Windows 8

Użytkownicy systemów z rodziny Windows dobrze wiedzą, że w ósmej edycji systemu Microsoft dosyć dobrze schował opcje pozwalające zamknąć komputer, uruchomić go ponownie lub wylogować aktualnie zalogowanego użytkownika. W tym artykule przedstawię Wam prosty skrypt, który znacznie ułatwi całą procedurę.

Skrypt został napisany w języku Visual Basic Script i istnieją dwie jego wersje. Jedna dla zwykłych systemów, druga dla edycji serwerowej. Wszak zasadą działania nie różnią się, jednak w edycji serwerowej wprowadzono pewne zmiany kosmetyczne.

Na samym początku pobieramy odpowiednią wersję skryptu dla naszego systemu.

Pobieranie

Skrypt dla wersji Windows (source)

Skrypt dla wersji Windows Server (source)

Pobieranie

Pobrany plik zapiszmy najwygodniej na pulpicie. Teraz wystarczy dwa razy kliknąć na pliczek i po dosłownie sekundzie pojawi nam się taki komunikat:

windows8_kafelki_001

Zamykamy go klikając na przycisk OK. Teraz wciskamy klawisz Logo Windows na klawiaturze i powinny pojawić się trzy nowe kafelki:

windows8_kafelki_002

Wszystkie opcje związane z wyłączaniem i uruchamianiem komputera mamy przypięte do naszego paska start. Po kliknięciu na dowolny z nim, system przejdzie do pulpitu Aero, na chwilkę pojawi nam się konsola cmd, po czym zniknie i system rozpocznie wykonywanie wybranej przez nas akcji.

Windows Server

Przy okazji tego skryptu należy wspomnieć o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Zwykle wykonując akcję czy to wyłącz serwer, czy uruchom go ponownie, musimy podać powód:

windows8_kafelki_003

Pozwala to sprawdzić administratorowi kiedy serwer był wyłączony, na jak długo i z jakiej przyczyny. Owe kafelki, które tworzone są przy użyciu pobranego skryptu pomijają monit o podanie przyczyny. Po kliknięciu na kafelek uruchom ponownie serwer uruchomi się ponownie, ale nie zapyta się nas po co to robimy. Dodatkowo podczas wykonywania skryptu pojawia się komunikat informujący o takim stanie rzeczy:

windows8_kafelki_004

Należy o tym pamiętać.

Usuwanie kafelków

Może się zdarzyć, że znudzi się nam ta funkcjonalność. Jeżeli chcemy CAŁKOWICIE usunąć kafelki utworzone przez skrypt, klikamy prawym przyciskiem myszy na dowolny z nich i z dolnego menu aplikacji klikamy Otwórz lokalizację pliku:

windows8_kafelki_005

Uruchomi się eksplorator i należy po prostu usunąć te trzy zaznaczone pliki.

windows8_kafelki_006

W ten sposób pozbędziemy się ich całkowicie.