Tworzenie bootowalnego pendrive z Windows 8

Pamiętam czasy, kiedy leciało się biegiem do sklepu po płytę CD z myślą, że zaraz będę testował kolejną dystrybucję Linuksa. Niezapomniane czasy :). Jednak jak wiemy, nawyki się zmieniają i teraz zamiast nagrywać na płyty każdy robi bootowalnego pendrive. Praktycznie każdą dystrybucję da się wgrać na przenośny nośnik. Gorzej trochę z systemami Windows, ale nie jest to operacja niemożliwa do wykonania. Pokaże Wam jak przy pomocy prostego narzędzia wykonać bootowalny pendrive z systemem Windows 8.

Na sam początek musimy pobrać program o nazwie Windows 7 USB DVD Download Tool. Pod tym linkiem znajduje się owa aplikacja. Wszak nazwa mówi nam, że to dla systemu Windows 7, ale z ósemką też wyśmienicie daje radę.

Instalacja

Aplikacja do działania potrzebuje pakietu .NET Framework, ale wersji 3.5. Windows 8 posiada numer 4, ale i tak program musi pobrać starszą wersję. Nie róbmy jej żadnych problemów. Pojawi się przed samą instalacją okno, w którym należy kliknąć “Pobierz brakujące składniki” czy coś w ten deseń i po pobraniu oraz instalacji wymaganych składników instalujemy aplikację zgodnie z wytycznymi kreatora.

Tworzymy bootowalny pendrive

Uwaga!

Wymagana pojemność pendrive to minimum 4 GB.

Uwaga!

Przed rozpoczęciem całego procesu musimy posiadać obraz ISO płyty instalacyjnej z systemem. Wykonamy ją przy pomocy np. Alcohol 52% (aplikacja darmowa).

Gdy nasz obraz spoczywa na dysku, uruchamiamy aplikację. W pierwszym kroku podajemy lokalizację do wyżej wspomnianego pliku ISO.

pendrive_windows8_001

Kolejny krok to wybranie nośnika zapisu.

pendrive_windows8_002

My wybieramy naturalnie USB device.

Teraz wybieramy z listy nasz pendrive i klikamy na przycisk Begin copying.

pendrive_windows8_003

Kopiowanie plików na nośnik może trochę potrwać. Podczas tego procesu nie należy wykonywać żadnych operacji zapisu/odczytu na pendrive.

Po zakończeniu procesu możemy wyjąć nasz nośnik i uruchomić instalację systemu Windows 8 na dowolnym komputerze.