Uruchamianie aplikacji na konkretnym obszarze roboczym

Zawsze odkąd używałem Linuksa posiadałem 4 wirtualne pulpity. No bardzo rzadko 5. Każdy z tych wirtualnych pulpitów posiada określoną funkcję. Na pierwszym mam przeważnie uruchomioną przeglądarkę, na drugim wirtualną maszynę, edytor libreoffice, gedit, na trzecim gimp a czwarty służy typowo do rozmów, czyli Skype, IRC, gadu. Jak wiemy, w Linuksie jest tak, że aplikacja uruchamia się na tym obszarze, na którym aktualnie się znajdujemy. A jakby zrobić tak, że będzie się ona uruchamiać na konkretnym jej przydzielonym, nie ważne gdzie się aktualnie znajdujemy?

Spis treści

Instalacja managera Compiz
Ustawiamy reguły okien
Podsumowanie

Artykuł będzie opierał się na dystrybucji Ubuntu 12.10 oraz na aplikacji Compiz. Na innych dystrybucjach również możemy wykonać te wskazówki, oczywiście po instalacji Compiza i odpowiednich wtyczek.

Instalujemy managera Compiz

Na sam początek musimy zainstalować managera ustawień Compiz. Uruchamiamy Centrum oprogramowania Ubuntu i w wyszukiwarkę wpisujemy frazę compiz:

okna_na_konkretnym_pulpicie_compiz_1

Następnie po wyświetleniu wyników wyszukiwania instalujemy pakiet, który został zaznaczony na poniższym screenie.

okna_na_konkretnym_pulpicie_compiz_2

Aplikacja poprosi nas o hasło i czekamy, aż odpowiedni pakiet zostanie pobrany i zainstalowany.

 

Powrót do spisu treści

 

Ustawiamy reguły okien

Teraz troszkę teorii. Skąd aplikacja wie na jakim wirtualnym pulpicie ma się uruchomić? Istnieją tak zwane reguły okien. W tych regułach określamy z jakimi parametrami ma się uruchomić nie aplikacja, ale jej okno. Możemy ustawić wymiary, pozycję na pulpicie, jak i wirtualny pulpit.

Teraz słówko o wirtualnych pulpitach. Mają one następujące współrzędne.

okna_na_konkretnym_pulpicie_compiz_3

Te współrzędne będą nam potrzebne do ustawienia reguł okien.

Podczas tworzenia reguł okna będziemy musieli podać te współrzędne. Po nich aplikacja będzie wiedzieć na którym wirtualnym pulpicie ma się uruchomić.

OK, wstęp mamy za sobą, bierzemy się do roboty. Uruchamiamy manager compiza i szukamy wtyczki o nazwie Rozmieść okna.

okna_na_konkretnym_pulpicie_compiz_4

Klikamy na nią raz lewym przyciskiem myszy. Przechodzimy do zakładki Ustalone położenia okna i rzucamy okiem na Okna z ustalonymi pulpitami.

okna_na_konkretnym_pulpicie_compiz_5

Tutaj będziemy dodawać wszelkie reguły okien związane z wirtualnymi pulpitami. Załóżmy, że chcemy, aby aplikacja gedit uruchamiała się na drugim wirtualnym pulpicie. Uruchamiamy więc ją i ustawiamy okna tak, aby gedit i compiz były w zasięgu ręki.

okna_na_konkretnym_pulpicie_compiz_6

Teraz klikamy na przycisk nowy.

okna_na_konkretnym_pulpicie_compiz_7

Pojawi się nowe okno, w którym klikamy na znaczek +(plus).

okna_na_konkretnym_pulpicie_compiz_8

W nowym oknie klikamy na przycisk Złap. Kursorem zmieni się w znaczek plus.

Teraz klikamy raz lewym przyciskiem myszy na okno aplikacji gedit. Kursor po tej czynności zmieni swój wygląd na poprzedni a w polu wartość pojawi się napis Gedit.

okna_na_konkretnym_pulpicie_compiz_10

Klikamy na Dodaj. Teraz wybieramy na którym wirtualnym pulpicie ma się uruchomić aplikacja.

okna_na_konkretnym_pulpicie_compiz_11

Zgodnie z założeniami, ma się uruchamiać na drugim. więc wybieramy 2 i 1. Aby zapisać zmiany, klikamy na Zamknij. Nowa pozycja pojawi się na liście.

okna_na_konkretnym_pulpicie_compiz_12

Teraz zamykamy aplikację gedit, przechodzimy na pulpit inny niż 2 i uruchamiamy aplikację gedit. Powinna się ona uruchomić na drugim obszarze roboczym, tak jak na poniższym filmiku.

 

Powrót do spisu treści

 

Podsumowanie

Dzięki aplikacji Compiz możemy sobie bez większych trudności ustawić na jakich obszarach roboczych ma być uruchamiana konkretna aplikacja. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Compiz nie jest już wspierany, Wayland nieubłagania nadciąga i ciekaw jestem, czy powstanie aplikacja, która będzie mogła tak jak obecnie compiz ustawiać reguły okien. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na rozwój sytuacji.

 

Powrót do spisu treści