Instalacja drukarki HP DeskJet f2180 pod systemem Kubuntu

 

Z pewnych względów postanowiłem zainstalować do codziennego użytku Kubuntu. Wcześniej mając Ubuntu drukarka instalowała mi się automatyczne podczas instalacji systemu. W Kubuntu już tak pięknie nie było.

Drukarka nie została zainstalowana podczas instalacji systemu, ale to przecież nie problem, aby ją doinstalować. Wszedłem więc w panel drukarki, wybrałem odpowiedni sterownik, zainstalowałem drukarkę i… cisza. Drukarka widnieje, system ją widzi ale jak coś chcę wydrukować, to nawet dokument nie jest dodawany do kolejki wydruku. Pomogło dopiero bezpośrednie dodanie drukarki w webowym interfejsie CUPS’a i w tym artykule pokażę jak to zrobić.

Przed rozpoczęciem wykonywanych czynności podłącz drukarkę do komputera, gniazda zasilania oraz ją włącz.
Porada prezentowana w tym artykule opiera się o system Kubuntu 13.04, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wskazówkę wykonać pod inną dystrybucją Linuksa.
Model drukarki to HP DeskJet f2180

Uruchamiamy przeglądarkę i w pasku adresu wpisujemy:

localhost:631

instalacja_deskjet_kubuntu_1

Pojawi się panel zarządzanie serwerem CUPS:

instalacja_deskjet_kubuntu_2

Klikamy na zakładkę Administration i następnie na Add Printer:

instalacja_deskjet_kubuntu_3

System może poprosić nas o podanie nazwy użytkownika i hasła. Podajemy te dane, które używamy przy korzystaniu z aktualnego konta. W nowym oknie zaznaczamy opcję:

instalacja_deskjet_kubuntu_4

Klikamy na przycisk Continue. W kolejnym oknie nie zmieniamy nic:

instalacja_deskjet_kubuntu_5

Teraz musimy wybrać sterownik. Upewniamy się, czy jest zaznaczony ten sam co na poniższym screenie:

instalacja_deskjet_kubuntu_6

Klikamy na Add Printer. Pojawią się nam ustawienia drukarki i od tej chwili drukarka jest już zainstalowana. Zamknijmy okno przeglądarki i spróbujmy coś wydrukować. Jeżeli drukowanie rozpocznie się, to znaczy, że mamy poprawnie zainstalowaną drukarkę.