Szybka porada: usuwanie plików instalacyjnych Windows 8

Pamiętajcie promocję, kiedy Windows 8, i to w dodatku wersja Pro była sprzedawana za sumę około 130 zł? Po zakupieniu licencji nie otrzymywaliście pudełka oraz fizycznego nośnika, tylko klucz produktu oraz link do specjalnej aplikacji. Wspomniany program odpowiedzialny był za pobranie plików instalacyjnych systemu Windows 8 z Internetu, a następnie wypalenie ich na płytę, pendrive lub zapisania jako obrazu .iso. U mnie również cały proces wyglądał podobnie. Po podaniu klucza aplikacja rozpoczęła pobieranie plików, następnie wypaliłem płytę i…

… w trakcie instalacji przy kopiowaniu danych ujrzałem komunikat błędu. Po szybkiej analizie okazało się, że sprawcą jest błąd CRC. Pierwsza myśl, źle nagrana płyta. Stworzyłem więc pendrive, jednak i w tym przypadku instalacja również zatrzymała się na wyżej wymienionym komunikacie. Już lekko poddenerwowany przygotowałem obraz .iso, uruchomiłem pod wirtualną maszyną i ku radości (tak, teraz już radość) komunikat błędu również się pojawił. Wniosek w takim wypadku jest tylko jeden – aplikacja źle pobrała pliku z Internetu i stąd to całe zamieszanie. Reinstalacja aplikacji i ponowne pobranie plików powinno rozwiązać problem. Wchodzę do Panelu sterowania a tu… kolejne zdziwienie. Nie ma aplikacji na liście. Więc, w jaki sposób ją usunąć, razem z wcześniej pobranymi plikami? Otóż firma Microsoft nie przygotowała deinstalatora dla tego oprogramowania. Sama aplikacja również nie oferuje usunięcia i ponownego pobrania danych.

1_usuwanie_plikow_windows

Co w takiej sytuacji zrobić? Deinstalacja całego programu nie będzie konieczna. Wystarczy tylko usunąć pobrane pliki. Uruchamiamy Eksplorator Windows, klikamy na dysk C i z zakładki Widok wybieramy Pokaż ukryte elementy.

2_usuwanie_plikow_windows

Na liście folderów pojawi się pozycja o nazwie ESD.

3_usuwanie_plikow_windows

Po drodze natrafimy na katalog Windows, który w swoim wnętrzu skrywa pobrane pliki instalacyjne systemu.

4_usuwanie_plikow_windows

Usuwamy cały folder ESD i uruchamiamy asystenta pobierania. Program wykryje, że na dysku brakuje plików instalacyjnych i rozpocznie ponowne pobieranie. Musimy znowu czekać na zakończenie procesu i mieć nadzieje, że tym razem wszystko zostanie prawidłowo pobrane.

Jak zatem wykasować całego asystenta pobierania z komputera? Uruchamiamy Eksplorator Windows i w polu oznaczonym numerem 1 wklejamy następującą linijkę:

%USERPROFILE%/AppData\Local\Microsoft\WebSetup

5_usuwanie_plikow_windows

Wszystkie foldery, które aktualnie widzimy, usuwamy.