Nie kupuj telefonu z Windows Phone 7, tylko zainwestuj w 8

Temat telefonów z Windows Phone na pokładzie to dla niektórych bardzo wrażliwa strefa życia, nie wiedzieć dlaczego. W tym wpisie chciałbym Was przestrzec, aby nie kupować urządzeń wyposażonych w Windows Phone z rodziny 7, ponieważ dni tego systemu są policzone i warto z tego względu zainwestować w nowsze rozwiązania.

Na Allegro można spotkać pełno ofert telefonów, na których znajduje się Windows Phone 7, 7.5 czy też 7.8. Prawda jest taka, że nie ma co oglądać się za „siódemką” tylko od razu zainwestować w telefon posiadający Windows Phone 8. Dlaczego?

[tooltip tip=”SKD – są to narzędzia, które umożliwiają tworzenie programów na konkretne systemy operacyjne.”]SDK[/tooltip] dla Windows Phone 7 nie będzie rozwijane

Wsparcie dla Windows Phone 7.8 zakończy się 9 września 2014 roku, jednak korporacja od nowego roku zamierza powoli wygaszać kolejne usługi dla swojego starszego syna. Co to oznacza? Przede wszystkim nie będą się pojawiać aktualizacje dla pakietu programistycznego, ba, będzie on coraz będzie spychany na bok. Cała siła skoncentrowana jest teraz na SDK dla ósmej wersji Windows Phone i to na niej Microsoft będzie chciał się skupić najbardziej.

Brak aktualizacji do wyższych wersji

Jeżeli kupisz urządzenie z Windows Phone 7.8, to nie masz możliwości aktualizacji do wyższej wersji. Aby posiadać ósemkę, musisz kupić nowe urządzenie. Dla Windows Phone 7 nie są już planowane żadne aktualizacje, w przeciwieństwie do ósemki. Niedawna aktualizacja Amber to tylko początek, ponieważ na początku roku szykowana jest kolejna duża poprawka oznaczona numerem Windows Phone 8.1

Coraz mniejsza baza aplikacji

Obecnie w sklepie dla Windows Phone można spotkać aplikacje działające zarówno pod starszą, jak i nowszą wersją systemu. Nierozwijanie SDK może jednak drastycznie zmniejszyć te proporcje. Chodzą nawet słuchy, że Microsoft specjalnie nie będzie wpuszczał do sklepu aplikacji działających pod Windows Phone 7, kiedy data zakończenia wsparcia będzie bardzo bliska. Dla użytkowników oznaczać to będzie coraz mniejszą bazę programów do zainstalowania.

Brak nowych funkcji

Windows Phone 7 nie będzie wyposażany w nowe funkcje w takim stopniu jak ósemka, ba, można się pokusić o stwierdzenie, że nie będzie wcale. Najnowsze usługi, które Microsoft zamierza wprowadzić w przyszłości również nie będą poprawnie działać pod starszą wersją. Główne siły rozwojowe skupione są na nowym systemie.

Co więc warto kupować?

Czy ktoś z Was wymienia telefon raz na trzy miesiące? Oczywiście są takie osoby, ale większość z nas chce, aby urządzenie służyło nam jak najdłużej. Nawet, jeżeli telefon wykorzystujesz tylko do pisania wiadomości oraz dzwonienia, to warto zainwestować w nowszy model z nowszym systemem operacyjnym. Przyjdzie moment, kiedy zechcesz zainstalować jakąś aplikacje i okaże się, że Twój system nie jest już wspierany. Pamiętaj, telefony z Windows Phone 7 omijaj z daleka, celuj tylko w te, które są wyposażone w Windows Phone 8.

Jeżeli masz pytania co do Windows Phone 8, to pytaj śmiało w komentarzach. Odpowiem, ponieważ jestem jego użytkownikiem.

Artykuł nie miał na celu skrytykowanie Windows Phone, tylko naświetlenie użytkownikowi, iż nie warto inwestować w oprogramowanie, którego wsparcie lada chwila się zakończy.