Zabezpieczamy router – blokowanie panelu dla osób z zewnątrz

Blokujemy dostęp do panelu z zewnątrz

Router został przywrócony do ustawień domyślnych, więc możemy przystąpić do zabezpieczenia naszego urządzenia.

Uwaga! Tę wskazówkę wykonuj tylko wtedy, jeżeli Twój router nie posiada wbudowanej opcji, która umożliwia wyłączenie logowania się do panelu administracyjnego z zewnątrz. Informacje na ten temat powinny znajdować się w instrukcji obsługi.

W jaki sposób zabezpieczymy panel administracyjny? Wykonamy przekierowanie portów. Po wpisaniu naszego publicznego adresu IP router zamiast do panelu administracyjnego będzie kierował przeglądarkę na nieistniejący komputer w naszej sieci. Jeżeli komputer nie istnieje, to i strona nie zostanie załadowana. Do dzieła.

Logujemy się do panelu administracyjnego routera, wchodzimy do Advanced Setup, następnie NAT, wybieramy odpowiedni numer wirtualnego obwodu (w moim przypadku jest to PVC 2) i na samym końcu klikamy Virtual Server.

zabezpieczenie_routera_5

Jak znaleźć aktywny obwód PVC? Wystarczy wejść w zakładkę Status i sprawdzić w tabeli, który obwód jest aktualnie używany.

zabezpieczenie_routera_6

Teraz musimy przekierować dwa porty na nieistniejący komputer. W tym celu:

  • z menu Rule index wybieramy 1;
  • pole Application pozostawiamy puste i z rozwijanego menu wybieramy HTTP_Server;
  • pola Protocol, Start port number oraz End port numer pozostawiamy bez zmian;
  • w polu Local IP Address wpisujemy dowolny, nieużywany adres IP np.: 192.168.1.220. Uwaga, jeżeli Twój router ma IP 192.168.0.1 to wpisujemy 192.168.0.220, w przypadku 192.168.1.1 podajemy 192.168.1.220;
  • klikamy na przycisk Save.

zabezpieczenie_routera_7

Operację powtarzamy dla drugiego portu. Procedura przebiega analogicznie z tą różnicą, że w polu Rule index wybieramy 2 oraz zamiast HTTP_Server zaznaczamy HTTPS.

Zapisujemy zmiany i dla pewności wykonujemy restart routera, tym razem z zaznaczoną opcją Current Settings.

zabezpieczenie_routera_8