Obsługa czatu Steam w komunikatorze Pidgin

Nie jestem zapalonym graczem, jednak o czasu do czasu robię ze znajomymi wyczyn, który kolokwialnie nazywa się „słońce nas zastanie” czyli gramy praktycznie do rana świetnie się przy tym bawiąc. Z czasem jak to w życiu bywa poprzez takie zabawy liczba znajomych na platformie Steam rośnie, wypada od czasu do czasu więc porozmawiać, jednak u mnie (i zapewne nie tylko) pojawia się jeden problem.

Pracuję na Linuksie, na którym (specjalnie) nie mam zainstalowanego Steama, zaś gram na Windowsie. Teraz jak rozwiązać problem jeżeli chodzi o komunikacje? Podczas gry nie jest łatwo odpisywać na wiadomości, ewentualnie znajomi nie urzędują o tych godzinach w których ja rozpoczynam grę. Rozwiązanie to dodanie wtyczki do Pidgina, która obsłuży protokół komunikacyjny zastosowany w Steamie.

Ja korzystam z Pidgina, dlatego artykuł będzie pisany pod niego, nie wiem czy inne komunikatory obsługują/posiadają odpowiednie wtyczki umożliwiające dodanie wspominanego protokołu.

Są dwie wtyczki, przy pomocy których porozmawiamy z naszymi znajomymi na Steam. Jedna działa w sposób natywny, druga jest wtyczką „mobilną”. Ja skupię się na drugiej, ponieważ pierwszy wariant z niewiadomych powodów nie chce u mnie działać. Natywną wtyczkę pobierzecie z tej strony, zaś wszystkie wtyczki użyte w artykule można pobrać z tej witryny.

Instalacja wtyczki pod systemem Linux

Nim pobierzemy wtyczkę musimy sprawdzić naszą architekturę systemu operacyjnego.

Wtyczka dla systemu 32-bitowego

Wtyczka dla systemu 64-bitowego

Instalacja wtyczki jest bardzo prosta i sprowadza się do wykonania jednego polecenia. Upewniamy się, że wtyczka znajduje się w katalogu Pobrane, uruchamiamy terminal i wpisujemy:

mkdir ~/.purple/plugins && cp ~/Pobrane/libsteam64-1.3.so ~/.purple/plugins/

Jeżeli nazwa pliku, czyli libsteam64-1.3.so jest inna, należy ją odpowiednio zmienić.

Restartujemy aplikację Pidgin i w oknie dodawania nowego konta powinna się pojawić pozycja Steam. Nic nie musimy aktywować, wtyczka zostanie automatycznie załadowana.

Instalacja pod systemem Windows

Wtyczka dla systemu Windows

Dodatkowy plik do poprawnej obsługi wtyczki

W przypadku systemu Windows obowiązkowy będzie jeszcze jeden plik, który sprawi, że nowo dodana wtyczka będzie poprawnie wykrywana przez Pidgina.

Pobieramy wtyczkę i kopiujemy ją do katalogu:

C:\Program Files (x86)\Pidgin\plugins

Musimy jeszcze przekopiować dodatkowy plik, tym razem do tej lokalizacji:

C:\Program Files (x86)\Pidgin\

Uruchamiamy aplikacje i protokół Steam powinien być widoczny na liście dodawania nowego konta. Nic nie musimy aktywować, wtyczka zostanie załadowana automatycznie.