Linux i niedziałająca klawiatura Gigabyte

W moim zawodzie klawiatura to najważniejszy element zestawu komputerowego. W życiu miałem ich wiele od różnych firm, jednak nigdy nie miałem nic od Gigabyte i postanowiłem wreszcie przetestować ich produkty na własnej skórze. Kupiłem zatem model Gigabyte Aivia K8100 V2 i po podłączeniu do komputera pojawił się pewien problem.

Aktywnie korzystam z dwóch systemów operacyjnych – Windows oraz Linux i w przypadku okienek (czy też kafelków) nie miałem z tym urządzeniem żadnych problemów, jednak pod używaną przeze mnie dystrybucją Linuksa klawiatura po prostu nie działa. Świeciła się kontrola Num Lock, kilka klawiszy na krzyż działało i na tym koniec. Pierwsze myśl – spróbuję zmienić system na inny. Przetestowałem ponad 5 różnych dystrybucji i na każdej problem występował. Problem sprzętu wykluczyłem praktycznie od razu, ponieważ pod Windowsem wszystko działało poprawnie. Zacząłem drążyć temat i dowiedziałem się, że pod systemami Linuksowymi należy użyć następującego skrótu klawiszowego:

Shift + Ctrl + Alt + N

Skąd taki dziwny skrót i dlaczego pierwotnie klawiatura nie działa? Model Aivia K8100 V2 posiada jakby kilka trybów pracy, z czego jeden jest domyślnie uruchamiany. Problem w tym, że ten domyślny tryb nie jest kompatybilny z Linuksem i należy użyć wyżej wymienionej kombinacji klawiszowej, aby przełączyć klawiaturę w tryb „normalny”. Niestety nie jest to operacja wykonywana jednorazowo – tego skrótu należy się nauczyć na pamięć i stosować go przy każdorazowym uruchamianiu systemu.

Problemem pozostaje jeszcze… podświetlanie klawiatury

To jednak nie koniec problemów z tą klawiaturą. Posiadany przeze mnie model wyposażony jest w podświetlanie klawiatury, które można włączyć przy pomocy specjalnego przycisku.
gigabyte_linux_key_2
Jeżeli korzystamy z Linuksa, to po uruchomieniu podświetlania klawiatura przestanie reagować a na ekranie mogą pojawiać się dziwne komunikaty np. migające powiadomienie głośności bądź jasności ekranu. Na szczęście jest na to rozwiązanie.

Po uruchomieniu podświetlania wciskamy kombinację klawiszy:

Ctrl + Alt + F2

dzięki której powinien uruchomić się tryb tekstowy (jeżeli zaczną się pojawiać na ekranie dziwne znaki, to proszę się tym nie przejmować). Będąc w tym trybie wciskamy dwa razy przycisk wyciszania głośności oraz korzystamy z następującego skrótu klawiszowego:

Ctrl + Alt + F1

Jeżeli pierwszy nie zadziała, to należy skorzystać z tego:

Ctrl + Alt + F8
Uwaga!
W zależności od dystrybucji skrót umożliwiający powrót do środowiska graficznego może się różnić. Jeżeli dwa powyższe skróty nie działają, to spróbuj po kolei wciskać kombinację od Ctrl + Alt + F1 do Ctrl + Alt + F8

Po wykonaniu tych czynności na ekranie monitora ukaże się środowisko graficzne wraz z uruchomionymi wcześniej aplikacjami i od tego momentu klawiatura będzie działać. Powtórzenie tych kroków będzie konieczne, jeżeli skorzystamy z przycisku zmiany trybów klawiatury:

gigabyte_linux_key_1

Ewentualnie przez przypadek wciśniemy jeden z programowalnych przycisków:

gigabyte_linux_key_3

Oprócz tego problemu, który akurat dla mnie nie jest uciążliwy (traktuję to jako dodatkowe zabezpieczenie ;-)) klawiatura spisuje się bardzo dobrze.

Grafiki pochodzą ze strony Gigabyte.